REKLAMA

Nie chcą się szczepić

Antyszczepionkowcy w całej Polsce nawołują do rezygnacji ze szczepień. Tych zaczynają też odmawiać mieszkańcy naszego regionu.

W październiku od szczepień uchyliło się 20 osób. Są to mieszkańcy Nowej Rudy, Radkowa i okolicznych wsi.
Szczepienia to ogólnopolski i kontrowersyjny temat. Internet zalewa fala publikacji, które mają zniechęcić do szczepień i pokazać jak groźne zwłaszcza dla dzieci są szczepionki. Przeciwnicy szczepień swoich zwolenników mają też na terenie powiatu kłodzkiego. - Z terenu powiatu kłodzkiego szczepień odmówiło 159 osób. Ta liczba utrzymuje się już drugi rok z rzędu i masa krytyczna chyba została już u nas osiągnięta - ocenia Krzysztof Dąda ze Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kłodzku.
Antyszczepionkowcy u nas
Przeciwnicy szczepień są też u nas. W październiku od szczepień uchyliło się 11 mieszkańców Nowej Rudy, 7 mieszkańców gminy Nowa Ruda (m.in. z Bożkowa, Ludwikowic Kł., Dzikowca) i 2 mieszkańców Ścinawki Śr. Osoby te odmówiły wszystkich rodzajów szczepień. - Niektórzy już podczas odbierania noworodka ze szpitala podpisywali oświadczenia. Inni rezygnowali w trakcie - ujawnia Krzysztof Dąda. Według przedstawicieli kłodzkiego sanepidu szczepionki, to największa zdobycz cywilizacji i medycyny. Nim się one pojawiły, ponad 80% dzieci umierało. - Szczepionki spowodowały, że dzieci zaczęły osiągać wiek dorosły, bo przestały umierać. Antyszczepionkowcy mają ciekawe teorie - mówią, że śmiertelność zmalała, bo poprawiły się warunki życia, ale to bzdura - mówi Dąda. - Przecież dawniej umierały dzieci arystokratów, którzy mieli warunki, o jakich my dzisiaj śnimy. Przeciwnicy szczepionek nie widzieli chyba skutków chorób dziecięcych. Widziałem, dlatego wiem, że to bzdurne podejście - dodaje. Krzysztof Dąda podkreśla, że do dziś pamięta chorych ludzi, którzy chodzili po ulicach miast. - Pamiętam dzieci o kulach, na wózkach inwalidzkich, czy w butach ortopedycznych, których dotknęła choroba Heinego-Mediana. Teraz tego tak nie widać, a był to okropny widok - wspomina kierownik działu epidemiologii kłodzkiego Sanepidu. - Dziś młodzi ludzie tego nie widzą, ale to wszystko dzięki szczepionkom, a nie jakiejś wiedzy tajemnej - dodaje.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Nie chcą się szczepić

Obrazek użytkownika SGiBP
  • SGiBP
  • 23-11-2018

Bezmózgowcy. Mam nadzieję, że ich dzieci umrą na odrę. A oni wraz z nimi...

foto: użyczone

Ręce opadają. Na cmentarzu w Ścinawce Dol. znów jest bałagan - alarmują mieszkańcy.

foto: pixabay.com

Zabił kolegę i poszedł siedzieć. Dziś jest na wolności. Wrócił do rodzinnej wsi, a jej mieszkańcy zastanawiają się jak będzie dalej?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×