REKLAMA

Przepraszam, czy tu biją?

foto: użyczone

Dwie różne wersje jednego zdarzenia. Inaczej sprawę tłumaczy policja. Inaczej widzi ją rodzina pana Henryka z Radkowa, którego pobić mieli mundurowi.

Do zdarzenia doszło podczas dożynek w Wambierzycach. Najpierw o niepokojącej sytuacji, rodzina zaalarmowała mecenasa Macieja Mataczyńskiego. - Po zatrzymaniu zadzwoniła do mnie córka pana Henryka, że pod błahym pretekstem zatrzymali jej tatę. Miał on rozrabiać na dożynkach. Z informacji jakie przekazała mi córka pana Henryka, miał on zostać pobity w samochodzie - mówił nam mecenas Maciej Mataczyński. Wszystko potwierdza pani Magdalena, która jak mówi, ze zgrozą obserwowała to, co działo się z jej ojcem. - Byłam na komisariacie i zanim weszłam słyszałam rozmowę z otwartego okna. Tata mówił, że z sadystą nie będzie rozmawiał. Na komisariacie słyszałam jak coś huknęło, a tata krzyczał „ała”. Mówię Boże biją go! Ojca zatrzymał ten sam policjant co wcześniej. Rzekomo dostali zgłoszenie, że na dożynkach w Wambierzycach tata wszczął awanturę. Nie aresztowali taty na miejscu, jak przyjechali. Było podejrzenie, że czarnym golfem porusza się osoba nietrzeźwa, a tata nie prowadził tego samochodu - opowiada pani Magdalena. - Mama przyjechała kiedy tata był już w radiowozie i krzyczał ratunku, duszą! Nie pozwolili mamie podejść do auta. Tylko kazali zabrać dokumenty i czapkę. Niby powodem zatrzymania miało być to, że tata był agresywny. Tatę zabrali o godz. 21:30, a na drugi dzień, dalej twierdzili, że jest nietrzeźwy i że wypuszczą go dopiero wieczorem. Boję się, że coś mu zrobili - dodaje.
Policja widzi to inaczej
O wyjaśnienia poprosiliśmy Wioletę Martuszewską, rzeczniczkę prasową kłodzkiej policji. - O godz. 21:00 przyszło zgłoszenie od komendanta straży miejskiej w Radkowie, że w Wambierzycach doszło do zakłócania porządku przez nietrzeźwych mężczyzn, którzy awanturują się i zaczepiają inne osoby. Mężczyzna ten miał naruszyć nietykalność cielesną innego mężczyzny, którego szarpał i popychał. Później wraz z innymi mężczyznami odjechał. Patrol zatrzymał ich do kontroli na ul. Noworudzkiej w Wambierzycach. Mężczyzna siedział na fotelu pasażera. Nie chciał wyjść z samochodu i nie chciał pozwolić się wylegitymować. Chwycił za mundur policjanta, popychał go i używał wulgarnych słów. Został zatrzymany do wytrzeźwienia. Mundurowi pojechali z 68-latkiem do lekarza, który wydał zaświadczenie, że może do wytrzeźwienia pozostać w policyjnym areszcie - informuje Wioletta Martuszewska.
Relacja komendanta strażników
- Straż miejska była w tym czasie zajęta inną interwencją na dożynkach. W ramach współpracy z policją było ustalone, że oni podejmą dalsze działania lub pomogą nam, jeżeli my nie będziemy mogli w danym czasie interweniować. Dlaczego ich wezwałem? Bo ten pan i osoby mu towarzyszące ostentacyjnie obnosili się z butelką alkoholu i tak też spożywali go pod sceną. To zachowanie było takie nieracjonalne. Filmowali w sposób przeszkadzający innym uczestnikom w świętowaniu, wymachiwali rękami, mieli takie nieskoordynowane ruchy, łapali uczestników za koszulę. Jedną osobę wzięli w kółko i stworzyła się niebezpieczna sytuacja - relacjonuje komendant Leszek Dorszewski. - Ten Pan wsiadł do samochodu wraz z innymi osobami i zachodziło podejrzenie, że osoba prowadząca jest w stanie nietrzeźwym. Nawet ludzie krzyczeli „Pijany będzie prowadził samochód”. Dlatego wezwałem policję - dodaje.
Nie pierwszy raz
Sprawa jest bardzo kontrowersyjna. Przypomnijmy, że to nie pierwsza sytuacja kiedy pan Henryk i jego rodzina oskarżają radkowskiego policjanta o nękanie mężczyzny. Już wcześniej rodzina chciała zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Wówczas jednak zarówno pan Henryk, jak i mecenas zajęci byli odzyskiwaniem zabranego mu przez mundurowych prawa jazdy, które szybko wróciło do rąk właściciela, jak informowała Joanna Pera-Lechocińska z kłodzkiej prokuratury. - Prokurator polecił zwrócić prawo jazdy. Policja przesłała jedynie wniosek o jego zatrzymanie. Nie ma na tę chwilę żadnych dowodów o popełnieniu wykroczenia. Nie było przesłuchania, ani protokołu. Nie ma nic. Żadne czynności nie zostały wykonane. Nie oznacza to jednak, że tak się nie stanie - dodaje.
Będzie obdukcja
Córka pana Henryka poinformowała nas, że rodzina tej sprawy nie pozwoli zamieść pod dywan. - Tata jest cały obolały. Zdecydowaliśmy się na wykonanie obdukcji. Podejmiemy też decyzję, czy będziemy zakładać osobną sprawę związaną z tym incydentem - informuje pani Magdalena. Jednocześnie podkreśla, że dzięki nagraniu jest w stanie udowodnić, w jaki sposób pan Henryk rozmawiał z policjantami, bo w jej opinii o agresji ze strony pana Henryka, nie ma tutaj mowy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Przepraszam, czy tu biją?

Obrazek użytkownika tym
  • tym
  • 23-09-2018

No jaka to Policja nie dobra...pojechali bo się nudzili i zatrzymali niewinnego....

Wznowiono rozmowy o reaktywacji linii kolejowej prowadzącej ze Ścinawki Śr. przez Tłumaczów do Broumova. W ubiegłym tygodniu Jan Bednarczyk rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

foto ilustracyjne

Kamienie, dziury, błoto i jedna wielka tragedia. Tak mieszkańcy Ścinawki Dolnej mówią o drodze przebiegającej koło byłej cegielni, a prowadzącej do ich domów. Pytają też burmistrza: kiedy obiecany remont?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×