REKLAMA

Zabytek, który stał się ruiną

Edward P. skazany na 10 miesięcy więzienia za doprowadzenie do ruiny zamku w Ratnie Dolnym.

Na ten wyrok czekano wiele lat. Po trwającym kilka miesięcy procesie przed Sądem Rejonowym w Trzebnicy wreszcie udało się skazać wieloletniego właściciela zamku w Ratnie Dol. Został skazany na 10 miesięcy więzienia. Na razie nie pójdzie jednak siedzieć. - Sąd warunkowo zawiesił oskarżonemu wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres 2 lat próby - tłumaczy Joanna Podwin z Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Ale to nie jedyna kontrowersja. Sąd zwolnił też oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych obciążając nimi Skarb Państwa. Nakazał za to Edwardowi P. wypłatę 10 tys. zł Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody w Poznaniu, która wspólnie z radkowskimi samorządowcami doprowadziła do skazania wrocławskiego działacza sportowego. Wyrok zapadł 30 kwietnia i nie jest prawomocny. Znane jest za to uzasadnienie sędziego. - Sąd uznał oskarżonego Edwarda P. za winnego tego, iż w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 7 kwietnia 2016 r. jako właściciel zespołu zamkowego wpisanego do rejestru zabytków i jednocześnie jako prezes zarządu spółki dokonał uszkodzenia przedmiotowego zespołu zamkowego poprzez zaniechanie obowiązków związanych z prowadzeniem prac konserwatorskich i niezabezpieczeniu zabytku - brzmi oficjalne uzasadnienie wydane przez sędziego. Czego dokładnie nie robił Edward P.? Lista jest długa. - Zaniechanie wymaganych i koniecznych prac, pomimo ciążącego na nim obowiązku prawnego i zaleceń usunięcia samosiewów z wnętrza i murów pałacu, zaniechanie wykonania zadaszenia pałacu w celu jego zabezpieczenia przed przenikaniem wód opadowych i dalszą degradacją substancji zabytkowych, zaniechanie zabezpieczenia zachowanych świadków sklepień i stropów przed samoczynnym zawaleniem, zaniechanie zabezpieczenia i wzmocnienia konstrukcji murów, zaniechanie zabezpieczenia wszystkich otworów okiennych w przyziemiu, zaniechanie zabezpieczenia muru arkadowego przed zawaleniem, zaniechanie wykonania prac konserwatorskich parku, to jest usunięcie samosiewów, poddania starodrzewu pielęgnacji, zaniechanie zabezpieczenia elementów małej architektury przed zniszczeniem i grabieżą, wskutek czego obiekt ulegał ciągłej degradacji - wymienia pracownica Sądu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Zabytek, który stał się ruiną

Obrazek użytkownika Ręce opadają
  • Ręce opadają
  • 04-06-2018

A powinien oddać zabytek , gdy sobie nie radził , powinien dostać zwrot kasy z tytułu nabycia obniżone o koszty zaniechań , i nie czekać ćwierć wieku na wyrok sadowy , wszystko w naszym kraju trzeba zmienić by wreszcie było mądrze .
Obrazek użytkownika Hreczecha
  • Hreczecha
  • 04-06-2018

Więzienie , więzienie co nam z tego , nic , tylko dodatkowe koszty utrzymania . Inne sposoby rozwiązywania problemów w prawie karnym by się przydały , Dotkliwe i naprawdę pouczające dla rzucających się z motyką na księżyc .
Obrazek użytkownika Mal Wina
  • Mal Wina
  • 04-06-2018

Dlatego Radków potrzebuje nowego gospodarza który bez fochów sprawnie będzie porządkował takie kwiatki.
Obrazek użytkownika stylista
  • stylista
  • 06-06-2018

Kto był wspólnikiem ? WADEX INVEST Sp. z o.o. (KRS 0000490519) - 18 grudnia 2013 - MSiG nr 252/2013 - Pierwsze WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO - to: J.M. PTASZKIEWICZ (`69) został wpisany w rubryce Dane wspólników pierwszego działu KRS. WADEX INVEST Sp.z o.o. (KRS 0000490519) - 26 lutego 2015 - MSiG nr 39/2015 - Kolejne WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO - J.M. PTASZKIEWICZ (`69) został wykreślony z rubryki Dane wspólników pierwszego działu KRS.

W listopadzie ubiegłego roku internauci próbowali ratować Skansen Mini Zoo w Wambierzycach, jedną z najstarszych atrakcji turystycznych naszego regionu. Dziś czytelnicy alarmują, że zwierzęta, które w nim przebywają potrzebują pomocy.

Mieszkaniec natknął się w lesie w okolicach Włodzickiej Góry na rozszarpanego koziołka. My sprawdzamy, czy w lasach znów grasują wilki i czy miłośnicy leśnych wędrówek mogą czuć się bezpiecznie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×