REKLAMA

„Postaw na odblask”

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł

Od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niestety, mimo obowiązku, wielu pieszych nadal nie stosuje się do przepisów w tym zakresie. Lekceważąc je, narażają swoje życie. Dlatego dolnośląscy policjanci ruchu drogowego kontynuując działania, przeprowadzą dzisiaj w godzinach wieczornych kolejną już akcję na terenie województwa, ukierunkowaną na przedmiotową problematykę. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku policjanci ujawnili już kilka tysięcy tego typu wykroczeń.  

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Na respektowanie tego obowiązku przez pieszych policjanci zwracają uwagę w codziennej służbie. Niezależnie od tego funkcjonariusze prowadzą też okresowo wzmożone działania kontrolne, które mają na celu, oprócz egzekwowania przestrzegania przepisów w tym zakresie, również, a może szczególnie przestrzeganie przed zagrożeniami wynikającymi z braku odblasków. 

Podczas działań policjanci w rozmowach z pieszymi przypominają, jak ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarza to, że pieszy idący poboczem drogi jest słabo widoczny dla kierujących pojazdami. Tym, którzy „zapomnieli” o odblaskach, funkcjonariusze przekazują kamizelki odblaskowe lub inne elementy, np. specjalne odblaskowe opaski na rękę. 

Przypomnijmy, że pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. 

Podczas ostatnich działań w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci tylko w ciągu 3 godzin wieczorowych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ujawnili już kilka tysięcy tego typu wykroczeń.  

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.  

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): „Postaw na odblask”

Nie chcą podwyżek opłat za śmieci i NUK-u w Nowej Rudzie. Chcą wyższej jakości usług świadczonych przez wykonawcę i rozpisania prawdziwego przetargu na wybór firmy, która będzie odbierała śmieci od naszych mieszkańców.

foto: pixabay.com

Strach sparaliżował mieszkańców Ścinawki Śr. Ludzie boją się 50-letniego mężczyzny, który ma nie tylko obmacywać dziewczynki, ale też zaczepiać mieszkańców poruszając w rozmowie z nimi tematy związane z seksem.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×