REKLAMA

Pociągiem do Czech? Coraz bardziej to możliwe

Wznowiono rozmowy o reaktywacji linii kolejowej prowadzącej ze Ścinawki Śr. przez Tłumaczów do Broumova. W ubiegłym tygodniu Jan Bednarczyk rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

Bednarczyk spotkał się ze starostą Otovic, czyli przygranicznej wsi po której biegnie linia kolejowa i odtworzenia wymaga tam zaledwie jej kilkuset metrowy odcinek do granicy z Polską. W Tłumaczowie trzeba będzie odbudować torowisko na długości 1200 metrów. Bednarczyk chce, aby zajął się tym Marszałek, dlatego jest gotów przekazać mu te tereny. Część terenów nieczynnej linii należy jednak nie tylko do niego, ale też do firmy Regnars, czyli właściciela kamieniołomów. Do nich należy też odbudowana linia Ścinawka-Tłumaczów. Już teraz władze województwa deklarują, że będą płacić kamieniołomom za korzystanie z ich odcinka tej linii kolejowej. - Reaktywacja linii kolejowej do Radkowa to jest tylko mała część linii turystycznej, a nastąpił przełom w sprawach, w których prowadziłem rozmowy już od dłuższego czasu, czyli uaktywnienia i dobudowy brakującego odcinka na linii Ścinawka Śr. - Tłumaczów – Broumov - Meziměstí - Mieroszów - Wałbrzych. Ta linia jest linią alternatywną, jeżeli jej nie odbudujemy to nie daj Boże przy jakiejś awarii, czy zablokowaniu linii, z której obecnie korzystamy, przez Ludwikowice nie będzie w ogóle kolei w kierunku Wałbrzycha - przypomina Jan Bednarczyk. Rozmowy na ten temat prowadzone były już m.in. z Czechami. - Starosta czeskich Otovic zgodził się. W tym tygodniu spotkam się również z właścicielami linii Ścinawka Śr. - Tłumaczów, czyli spółką Regnars. Czekam na spotkanie z burmistrzem Broumova, który też jest chętny. Później odbędzie się spotkanie na szczeblu marszałkowskim, w sprawie odbudowy poszczególnych odcinków - mówi Bednarczyk. Co ważne, obecnie nie ma planów, aby reaktywowana linia kolejowa Ścinawka-Broumov była towarową. Będzie jednak alternatywą dla linii kolejowej Kłodzko-Wałbrzych, wykorzystywanej teraz głównie do przewozu kruszywa z miejscowych kamieniołomów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Pociągiem do Czech? Coraz bardziej to możliwe

Obrazek użytkownika Zebe
  • Zebe
  • 22-02-2020

Brawo, to byłoby coś!
Obrazek użytkownika Tomasz
  • Tomasz
  • 23-02-2020

Super to co PO i Solidarność zniszczyła po 89 obecna władza reaktywuje i przywraca normalność.Turystyka w naszym regionie rozwija się coraz bardziej prężniej.Dodatkowo reaktywacja takich linii kolejowych jest wsparciem turystyki.Dobrze by było aby jeszcze np w wakacje na linii Kłodzko-Wałbrzych kursował chociaż raz dziennie pociąg retro z lokomotywą parową.Była by to mega atrakcja turystyczna.Interesuje mnie też co dzieje się z projektem odbudowy linii kolei zębatej z Woliborza do Srebrnej Góry.Odbudowa tej linii to atrakcja na skalę światową.
Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 24-02-2020

Kto i po co sprzedał linię kolejową prywatnemu właścicielowi?
Obrazek użytkownika dgr
  • dgr
  • 25-02-2020

Postaram się Tomaszowi wyjaśnić. Otóż kolej jest przede wszystkim po to, aby służyła mieszkańcom, którzy nie będą musieli kupować starego, trującego wszystkich diesla i będą mogli dojechać o KAŻDEJ PORZE do pracy lub szkoły. Taka kolej jezdzi regularnie, np. co 1, 1,5 godziny na kazdej trasie od świtu do nocy, a nie tak jak jest to obecnie w/g jakiegoś nieokreślonego schematu z kilkoma enigmatycznymi cyframi i gwiazdkami przy każdym odjezdzie (jedzie dzisiaj czy nie jedzie). Tak to działa w normalnych krajach - np. tuż za najbliższą granicą. P.S. Akurat Solidarność ma więcej wspólnego z jak to nazwałeś "obecną władzą" niż z PO.

Szpital w Dzierżoniowie poinformował, że od dziś (4 kwietnia) do odwołania wstrzymane zostają przyjęcia pacjentek do porodów fizjologicznych i cięć cesarskich na oddział ginekologiczno – położniczy. Część ginekologiczna oddziału funkcjonuje bez zmian.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×