REKLAMA

Niech zdecydują radni

Burmistrz takich pieniędzy nie ma, ale decyzję pozostawia radnym.

Wracamy do sprawy sprzedaży budynku zakonu sióstr Marianek w Ścinawce Śr., w którym Jan Bednarczyk chciał otworzyć Dom Opieki Dziennej i Całodobowej.
Chęci były ogromne. Zapał jeszcze jest, ale finalnie wszystko może okazać się porażką. Chodzi oczywiście o zakup budynku po zakonie sióstr Marianek, które w sierpniu opuściły Ścinawkę Śr. - Jest decyzja sióstr. Mojej nie ma. Nie mam 2 milionów złotych, żeby urządzić budynek i zapłacić dodatkowo ponad 900 tys. zł za nieruchomość. Przedstawię ten temat radnym na najbliższej sesji. Jeżeli radni znajdą pieniądze na tę nieruchomość, to bardzo proszę - zapowiada Jan Bednarczyk. A to oznacza, że decyzja o zakupie raczej nie zostanie podjęta. Przypomnijmy, że burmistrz chciał kupić budynek zakonu z możliwością spłaty w ratach w ciągu 5 lat. Siostry jednak nie zgodziły się na takie rozwiązanie, bo jak mówił nam mecenas Krzysztof Mazur reprezentujący zakonnice - nie dostały na to zgody z Rzymu. - Siostry wstępnie zgodziły się na odroczenie spłaty na dwa lata. Na pięć lat nie ma zgody od władz w Rzymie, bo siostry też prowadzą działalność na innych polach.
Prowadzą m.in. ośrodki wychowawcze i pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostałyby przekazane na te inne formy działalności - informował mecenas. - Władze gminy zaproponowały zakup nieruchomości pomniejszony o ćwierć miliona złotych, podpierając się udzieloną bonifikatą. W świetle prawa kanonicznego bonifikata jest niemożliwa, gmina nie może jej zastosować i zgromadzenie nie dostanie zgody od władz generalnych na sprzedaż nieruchomości o cenę pomniejszoną o 200 tys. zł. To nie jest majątek prywatny tylko majątek kościoła - tłumaczy Krzysztof Mazur.
Jeszcze czekają
Nie wiadomo, czy ostatecznie burmistrz i radni zgodzą się na warunki proponowane przez zakonnice. - Czekamy na stanowisko burmistrza i stanowisko rady gminy - mówi nam mecenas Mazur. - Temat znam ze spotkań roboczych poprzedniej kadencji. To jest duża kwota i przy tak napiętym budżecie ciężko coś przypuszczać. Wiem jak budżet wygląda. Wiem, że były też próby osiągnięcia w tej sprawie kompromisu - ocenia obecną sytuację Aleksander Mielniczuk, przewodniczący Rady Miejskiej w Radkowie. - Jeżeli temat ten zostanie przedstawiony na sesji przez burmistrza, to będziemy rozmawiać - dodaje. Na razie wszyscy jeszcze czekają, jednak mecenas Mazur sprawę postawił jasno już kilka tygodni temu. - Jeżeli gmina podtrzyma swoje stanowisko, to nie dogadamy się i nie będziemy zabiegać. Na razie podtrzymujemy nasze negocjacje z gminą i nie prowadzimy żadnych innych. Siostry nie chcą w tym budynku prowadzić żadnej działalności. On jest przeznaczony do sprzedaży - deklaruje Krzysztof Mazur. Bednarczyk zapewnia jednak, że bez względu na to, jak ta sprawa się zakończy, on z pomysłu utworzenia Domu Opieki Dziennej i Całodobowej nie zrezygnuje. - Cały czas szukam i będę szukał, ale wszędzie wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami - twierdzi burmistrz.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Niech zdecydują radni

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×