REKLAMA

Nie zablokujesz decyzji o remoncie

foto: Internet

Są zmiany w przepisach dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Od stycznia większość zrobi wszystko.

Od 1 stycznia „małą” wspólnotę mieszkaniową tworzą nie więcej niż trzy mieszkania. Zmienia się tym samym sposób podejmowania decyzji. Będą one podejmowane większością głosów, co ma być ułatwieniem w funkcjonowaniu wspólnot. - We wspólnotach, gdzie liczba lokali nie była większa niż siedem, dla podjęcia uchwały niezbędna była zgoda wszystkich właścicieli - przypomina Marian Zdunek, prezes Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Od 1 stycznia wystarczy, że liczba lokali będzie większa od trzech i w takich Wspólnotach Mieszkaniowych wystarczy już większość głosów, aby podjąć uchwałę - zaznacza prezes.

Po zmianie

We wspólnocie, w której wcześniej znajdowały się cztery mieszkania i jeden współwłaściciel mający choćby 5% udziałów nie wyrażał zgody np. na remont dachu, to remont taki nie mógł dojść do skutku bez rozstrzygnięcia przez sąd. Od stycznia to się zmieniło. - Od 1 stycznia w takiej sytuacji pozostali trzej udziałowcy będą mogli taki remont przegłosować większością głosów, a osoba nie wyrażający zgody na niego, zgodnie z zasadą dużej wspólnoty będzie mogła jedynie dochodzić swoich racji w sądzie, w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały - tłumaczy Marian Zdunek. Nowe przepisy mają być odpowiedzią na problemy małych wspólnot mieszkaniowych. Mają ułatwić podejmowanie decyzji w sprawach takich jak m.in. remonty budynków, czy usprawnić zarządzanie wspólnotą firmom zewnętrznym, jak NTBS.

Jak Sami Swoi?

Czy zmiany wyjdą na dobre także mieszkańcom? Czy spowodują sąsiedzie waśnie rodem z Samych Swoich, a sąsiad do sąsiada niczym Leonia Pawlak do Kazimierza będzie mówił „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie zablokujesz decyzji o remoncie

foto ilustracyjne
pixabay.com

Czy dojdzie do budowy ścieżki rowerowej po pasie granicznym na trasie Radków-Tłumaczów - Krajanów – Bartnica?

Budowa kopalni w Ścinawce Śr. nabiera tempa pomimo, że Andrzej Zibrow nie ustępuje. Pierwsi górnicy już deklarują chęć zejścia pod ziemię. Inwestor zaś pierwsze tony węgla chce wydobyć jeszcze przed tegoroczną Barbórką. Czy się uda? O tym m.in. rozmawiamy z Dariuszem Wojciechowskim, prezesem spółki Nexano Minerals, która buduje kopalnię w Ścinawce Śr.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×