REKLAMA

Nie zablokujesz decyzji o remoncie

foto: Internet

Są zmiany w przepisach dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Od stycznia większość zrobi wszystko.

Od 1 stycznia „małą” wspólnotę mieszkaniową tworzą nie więcej niż trzy mieszkania. Zmienia się tym samym sposób podejmowania decyzji. Będą one podejmowane większością głosów, co ma być ułatwieniem w funkcjonowaniu wspólnot. - We wspólnotach, gdzie liczba lokali nie była większa niż siedem, dla podjęcia uchwały niezbędna była zgoda wszystkich właścicieli - przypomina Marian Zdunek, prezes Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Od 1 stycznia wystarczy, że liczba lokali będzie większa od trzech i w takich Wspólnotach Mieszkaniowych wystarczy już większość głosów, aby podjąć uchwałę - zaznacza prezes.

Po zmianie

We wspólnocie, w której wcześniej znajdowały się cztery mieszkania i jeden współwłaściciel mający choćby 5% udziałów nie wyrażał zgody np. na remont dachu, to remont taki nie mógł dojść do skutku bez rozstrzygnięcia przez sąd. Od stycznia to się zmieniło. - Od 1 stycznia w takiej sytuacji pozostali trzej udziałowcy będą mogli taki remont przegłosować większością głosów, a osoba nie wyrażający zgody na niego, zgodnie z zasadą dużej wspólnoty będzie mogła jedynie dochodzić swoich racji w sądzie, w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały - tłumaczy Marian Zdunek. Nowe przepisy mają być odpowiedzią na problemy małych wspólnot mieszkaniowych. Mają ułatwić podejmowanie decyzji w sprawach takich jak m.in. remonty budynków, czy usprawnić zarządzanie wspólnotą firmom zewnętrznym, jak NTBS.

Jak Sami Swoi?

Czy zmiany wyjdą na dobre także mieszkańcom? Czy spowodują sąsiedzie waśnie rodem z Samych Swoich, a sąsiad do sąsiada niczym Leonia Pawlak do Kazimierza będzie mówił „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie zablokujesz decyzji o remoncie

W maju dyrektor kłodzkiego szpitala wystąpiła do wojewody o przekwalifikowanie karetki stacjonującej w Nowej Rudzie. Mamy koniec roku, a wciąż nie wiadomo kto będzie nas ratował - lekarz, czy sami ratownicy.

foto: Internet

Są zmiany w przepisach dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Od stycznia większość zrobi wszystko.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×