REKLAMA

Hałda na sprzedaż

Hałda Piast, foto: polska-org.pl

Pokopalniana hałda może być Twoja.

Rekultywacje hałd rozpoczęły się jeszcze za żywotności kopalni Nowa Ruda, czyli przed 2000 r. Wszystko było realizowane w stopniu, w jakim pozwalały na to fundusze. Jednak główny etap rekultywacji, czyli wygaszanie ognisk pożarowych zarówno hałdy Słupiec, jak i Piasta rozpoczął się w 2005 r., a zakończył dwa lata później. Przynajmniej tak wynika z dokumentów.
5 milionów za hałdę
Teraz Spółce Restrukturyzacji Kopalń ma już chyba dość pakowania kasy w pokopalniane hałdy, bo nieoczekiwanie jedną z nich wystawiła na sprzedaż. - Spółka wystawiła na sprzedaż hałdę na polu 7/4 czyli hałdę na polu Słupiec za 5 mln 700 tys. zł. Hałda ma powierzchnię 30,9 ha - mówi nam Aleksander Baran z wałbrzysko-noworudzkiego oddziału SRK. - Sam byłem tym zaskoczony - przyznaje przedstawiciel spółki. Potencjalny nabywca będzie jednak musiał uzyskać zgodę kłodzkiego starostwa. - Decyzja rekultywacyjna wydana jest na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, więc trzeba będzie przepisać jakby tą decyzję. Proces jest skomplikowany, więc to nie jest taka zwykła sprzedaż, jakby komuś mogło się wydawać - przypomina Aleksander Baran. Przepisanie takiej decyzji oznacza, że problemy z hałdą nie będzie już miała SRK, ale nowy właściciel. Jeśli się oczywiście znajdzie.
Zrekultywowane hałdy?
- Piast jest właściwie zrekultywowany całkowicie. Tam jest jakiś nawis na ścianie północnej, który jest likwidowany. Ogniska pożarowe są całkowicie wygaszone. Co miało być posadzone to posadzone zostało. Nawet wzdłuż szlaku kolejowego jest wszystko zrobione pomimo, że to nie jest nasza nieruchomość - wymienia Aleksander Baran. Natomiast dokończenie rekultywacji hałdy Słupiec blokują dwa osadniki, które znajdują się wewnątrz hałdy. - Znajdują się w nich muły nie będące własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń, które kilkanaście lat temu przeszły na rzecz najpierw Eco-Polu , a później Eco Carbo - Julii. Przez to, że te muły się tam znajdują i stanowią realną wartość, to my nie możemy ich zasypać skoro nie są nasze. Trwają w związku z tym procesy, spory sądowe między właścicielami tych mułów o to, żeby je zabrali, bo nam blokują dokończenie procesu rekultywacji - tłumaczy Baran. - Te osadniki trzeba zasypać i to jest podstawowy czynnik, który w jakiś sposób blokował nas, bo inaczej proces rekultywacji już byłby zakończony - dodaje.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Hałda na sprzedaż

foto: pixabay.com

Podczas ostatniego zebrania wiejskiego w Jugowie praktycznie jednogłośnie zapadła decyzja o tym, że powinna pojawić się sygnalizacja świetlna. Ale nie we wsi, ale na noworudzkiej obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Jugowa. Zebrano w tej sprawie kilkaset podpisów.

Nagrali swój pierwszy teledysk do utworu „Horyzonty”. Nagrali też debiutancką płytę. Noworudzka KARMA mocnym uderzeniem wkroczyła na lokalną scenę muzyczną. Teraz przyszedł czas, aby usłyszał o nich kraj.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×