REKLAMA

Podróżuj z głową!

Fot. Pixabay

Od początku wakacji, czyli od 1 lipca Straż Graniczna nie zezwoliła na wyjazd z kraju 86 obywatelom Polski, którzy mieli nieważne dowody osobiste lub dokumenty paszportowe.

Połowa sezonu wakacyjnego za nami. Podróże za granicę z powodu pandemii zostały mocno ograniczone, jednak wciąż nie brakuje zapominalskich i lekkomyślnych podróżnych.

Od początku wakacji, czyli od 1 lipca Straż Graniczna nie zezwoliła na wyjazd z kraju 86 obywatelom Polski, którzy mieli nieważne dowody osobiste lub dokumenty paszportowe.

Funkcjonariusze Straży Granicznej za każdym razem weryfikują w Rejestrze Dowodów Osobistych kontrolowany dokument. Jeśli stwierdzą, że osoba legitymuje się unieważnionym dowodem osobistym, zostanie poinformowana, że nie może się nim posługiwać i ma obowiązek zwrócić go do organu dowolnej gminy. Ponadto, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej to jego posiadacz, o ile nie będzie posiadał ważnego paszportu, nie uzyska zgody na wyjazd z Polski.

Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają swój stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Należy pamiętać, że każda zmiana danych w dowodzie osobistym wiąże się z obowiązkiem wymiany dokumentu.

Strażnicy graniczni przypominają, aby przed wyjazdem na zagraniczny urlop sprawdzić i potwierdzić poprawność swoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji. Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego. Szczegóły pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-...

Od początku wakacji funkcjonariusze SG interweniowali aż 26 razy w związku z ujawnieniem na lotniskach pozostawionych bagaży. W 4 przypadkach niezbędna była ewakuacja podróżnych oraz pracowników lotniska. Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty. To nie tylko opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego.

Aż 19 razy funkcjonariusze SG podejmowali na prośbę kapitana statku powietrznego interwencje na pokładach samolotów. Podróżni nie wykonywali poleceń kapitana lub personelu samolotu. W związku z agresywnym zachowaniem podróżnych funkcjonariusze SG kilkukrotnie byli zmuszeni użyć środków przymusu bezpośredniego – chwytów obezwładniających i kajdanek, aby „pomóc” opuścić, najczęściej nietrzeźwym podróżnym, pokład samolotu. Dwukrotnie zdarzyło się także, że pasażerowie odmówili wykonania poleceń załogi samolotu i nie chcieli założyć maseczek ochronnych. Interwencje te kończyły się mandatem karnym, czasem tylko pouczeniem, ale też przerwaniem podróży jeszcze przed wylotem z kraju i spędzeniem czasu w pomieszczeniach dla osób nietrzeźwych. Często zdarzało się również, że sam widok funkcjonariuszy SG sprawiał, że podróżni zaczęli okazywać więcej pokory i dalsze czynności były niepotrzebne.

Strażnicy graniczni przypominają również, że poczucie humoru funkcjonariuszy SG na służbie ma swoje granice, a żarty podróżnych o przewożeniu w bagażach artykułów niedozwolonych, materiałów wybuchowych itp. mogą się skończyć dla tych osób przerwaniem podróży oraz mandatem karnym.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Podróżuj z głową!

O leczniczym działaniu konopii siewnych, a także pomaganiu ludziom w ciężkich chorobach rozmawiamy z właścicielkami sklepu Konopna Farmacja w Dzierżoniowie.

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji ”Prędkość” kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×