REKLAMA

Z Francji do kopalni

Gdy kopalnia była zamknięta, jej właścicielka nie próżnowała i zajęła się zabytkową kolejką, która dziś wozi pod ziemią turystów.

Kolejka wyjechała spod ziemi, dostała nowe części i pojechała do Wrocławia na specjalny przegląd. - Mieliśmy te działania zaplanowane od ubiegłego roku, ale to nie jest takie proste. Lokomotywa jest z lat 60-tych XX wieku i nie tak łatwo znaleźć części zamienne - tłumaczy Barbara Korbas, właścicielka Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie. Jak zapewnia, do tej pory co roku były robione badania techniczne. Ale ostatnio firma, która je przeprowadza stwierdziła, że już najwyższa pora, aby zrobić coś więcej. - Rozpoczęliśmy działania w tym kierunku i zbiegły się one akurat z pandemią koronawirusa. Części potrzebne do kolejki ściągaliśmy aż z Francji, bo tam je znaleźliśmy i wrocławskie firmy podjęły się jej naprawienia. Takiej kolejki nigdzie nie ma w Polsce, więc dla firm, które ją naprawiały to była fajna przygoda - dodaje Korbas. Kolejka dawniej woziła pod ziemią górników. Dziś funkcję swoją zachowała nadal, a zamiast górników wozi turystów. Jej wyciągnięcie spod ziemi też było nie lada wyzwaniem. - Moi pracownicy wykonali takie przedłużenie torów kolejowych spod ziemi aż na zewnątrz i kolejka oraz lokomotywa musiała wyjechać na zewnątrz, żeby odpowiednie z kolei urządzenia mogły wciągnąć ją na platformę samochodową, którą pojechała do Wrocławia – opowiada nam Barbara Korbas.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Z Francji do kopalni

fot. AKAP / Dariusz Kawka

Kudowa-Zdrój: Koncert "Wakacyjne Granie" już jutro. O której wystąpią największe gwiazdy?

Fot. Redakcja

Góry Stołowe: Park Narodowy Gór Stołowych poinformował o udostępnieniu Skalnej Czaszki turystom. Dowiedz się więcej.

Fot. Canva

Ziemia Kłodzka: Nie masz planów na weekend? Sprawdź na jakie wydarzenia warto się wybrać.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×