REKLAMA

W szkole będą uczyć czeskiego

foto: pixabay.com

Od przyszłego roku przedszkolaki i uczniowie podstawówek w Radkowie i Wambierzycach będą uczyć się czeskiego.

Czeskiego najmłodsi mieszkańcy uczyć będą się w ramach polsko-czeskiego projektu „Porozumiejmy się na pograniczu”, który będzie realizowany z miejscowością Suchy Důl, partnerską dla Wambierzyc. Języka naszych sąsiadów uczyć będą się 5-latki i uczniowie klas 1,2,3 z Radkowa i Wambierzyc. - Jakby oczywistym jest to, że trzeba przynajmniej podstawy tego języka znać, dlatego, że ta współpraca na pograniczu radkowsko-czeskim trwa od wielu lat i tak naprawdę nie ma roku, żeby kilka wspólnych projektów nie było realizowanych - ocenia Barbara Sobczyńska, przewodnicząca komisji oświaty działającej przy radkowskiej radzie miasta. - Czesi przyjeżdżają do nas, Polacy wyjeżdżają do Czech, chociażby turystycznie. W dodatku szkoły ze sobą współpracują. Oprócz kontaktów w ramach projektów, przenikamy się też prywatnie. Mieszkam w Ścinawce Śr. i obserwuję jak dużo samochodów z czeską rejestracją się u nas pojawia, więc nawet w takich sytuacjach codziennych język czeski jest potrzebny, choć wielu Czechów też po polsku próbuje mówić - przekonuje Sobczyńska.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): W szkole będą uczyć czeskiego

Obrazek użytkownika zenek smetana
  • zenek smetana
  • 25-10-2020

Nareszcie . Szkoda że wcześniej nikt na to nie wpadł.
Obrazek użytkownika pawel
  • pawel
  • 27-10-2020

Dobry krok w kierunku przygotowywania młodzieży do życia zawodowego.

Koronawirus Kłodzko i powiat kłodzki. Nowe zachorowania w ciągu ostatnich 24 godzin. Sprawdź ile osób zachorowało 28 listopada. Przez ostatnią dobę w powiecie kłodzkim zmarły 2 osoby.

Fot. FB/Strajk Kobiet Kłodzko i powiat

Strajk kobiet w Kłodzko. Tym razem pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry"

Nowa Ruda, gmina Nowa Ruda, miasto i gmina Radków: wiele wskazuje, że od stycznia będziemy więcej płacić za wywóz odpadów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×