REKLAMA

Pierogi zamiast folkloru

foto: pixabay.com

Nie nadążam za przestrzenią myślową Pani Wójt w zakresie kultury - tak Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury komentuje fakt, że w tym roku w Jugowie nie odbędzie się Festiwal Folkloru.

To był wspólny festiwal dwóch gmin - gminy miejskiej i wiejskiej Nowa Ruda. Cementował współpracę na gruncie kultury. - W Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” tańczą dzieci z dwóch gmin, wspólnie reprezentują nasz region w kraju i za granicą, razem tworzą wspaniałą imprezę. To lata tradycji - przypomina Wojciech Kołodziej.
Festiwalu nie będzie
Najwyraźniej zapomniała o tym Adrianna Mierzejewska, bo w tym roku Festiwalu Folkloru w Jugowie nie będzie. Potwierdza to Gabriela Buczek, dyrektor Centrum Kultury w Ludwikowicach Kł. - W tym roku Festiwal Folkloru nie odbędzie się w Gminie Nowa Ruda. Postanowiliśmy bardziej wyeksponować nasz lokalny folklor, skupiając się na Kołach Gospodyń Wiejskich Gminy Nowa Ruda. Od lat widzieliśmy potrzebę zorganizowania imprezy z naszymi Kołami w roli głównej. Tak, aby mogły one wystąpić bez żadnych ograniczeń czasowych oraz w gronie poszerzonym o zaproszone zespoły, wybrane przez KGW - przekonuje Gabriela Buczek. - Jednocześnie, doceniając walory Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda oraz fakt, że jego członkami są również dzieci i młodzież z Gminy Nowa Ruda, zostaną zespołowi przekazane fundusze. Ich wysokość nie została jeszcze ustalona - dodaje. Takich tłumaczeń nie rozumie Kołodziej. - Jedno z drugim mogło się uzupełniać. Koła Gospodyń Wiejskich występowały podczas Festiwalu Folkloru, a program był dzięki temu jeszcze bogatszy. Docenialiśmy Koła Gospodyń Wiejskich, a zarazem pokazywaliśmy piękno naszego folkloru - przekonuje Kołodziej. - Żadne wytłumaczenie nie będzie usprawiedliwieniem. Nie trzeba było wykluczać różnorodności - dodaje.
Duże zaskoczenie
Tym, że Festiwalu Folkloru w Jugowie nie będzie zaskoczona była Ewa Krzemińska-Miś, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda. - Nic o tym nie wiedziałam. Na pewno jest to przykre. To były piękne koncerty prezentujące piękne i bogate tradycje. Będzie mi szkoda Jugowa - przyznaje Ewa Miś-Krzemińska.
Zamiast folkloru, Pierogowe Love
Festiwal Folkloru zastąpiony zostanie Festiwalem Pierogów. - W Jugowie, 27 lipca, zostanie zorganizowany Festiwal Pierogove Love. Impreza zainicjowana w ubiegłym roku, której już pierwsza edycja przyciągnęła wielu odbiorców. Uznaliśmy, że organizując ją w Jugowie, znacząco zwiększymy jej zasięg i przyciągnie ona jeszcze więcej odbiorców - zapowiada Gabriela Buczek. - Głównym elementem będą występy Kół, zespołów zaproszonych oraz prezentacja i degustacja pierogów w różnej formie i smakach. Termin imprezy nie jest przypadkowy. Ostatni weekend lipca pozwoli na lepsze jej przygotowanie. W przeciwieństwie do sierpnia, w którym organizowanych jest wiele innych wydarzeń gminnych - przekonuje dyrektor Centrum Kultury w Ludwikowicach Kł.
Bożena Sołek-Muzyka komentuje decyzję o rezygnacji z Festiwalu Folkloru:
Nadal mam nadzieję, że informacja, która pojawiła się ostatnio w przestrzeni publicznej jest jedną wielką pomyłką. Nie jest bowiem do zrozumienia fakt, że Festiwal Folkloru, który już na stałe zakorzenił się w jugowską przestrzeń miałby się nie odbyć. My mieszkańcy Gminy Nowa Ruda, a szczególnie Jugowa mówimy STANOWCZE NIE. Nie, przeciwko zabieraniu nam możliwości uczestniczenia w tym pięknym święcie na terenie Jugowa. Nie przeciwko takiemu traktowaniu: o nas bez nas. Niedopuszczalne jest aby jedna osoba, bez jakiejkolwiek konsultacji z mieszkańcami Jugowa podejmowała taką decyzję. Każda miejscowość Gminy Nowa Ruda ma swoją ważną uroczystość. Dla Jugowian i nie tylko jest to wakacyjne spotkanie z kulturą, tradycją i ludowością podczas Festiwalu Folkloru. Przecież Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda, to nie tylko dziecko Miasta Nowa Ruda, ale także Gminy Nowa Ruda. Proszę zwrócić uwagę na fakt ile dzieci z terenu Gminy Nowa Ruda należy do zespołu. TO SĄ NASI AMBASADOROWIE. Ta młodzież reprezentuje nas na całym świecie. Myślę, że problemem nie jest kwestia fi nansowa, ponieważ współorganizacja Festiwalu Folkloru kosztuje Gminę Nowa Ruda 15 tys. zł, czyli koszt przyjęcia jednego zespołu. Ostatnio podczas głosowania budżetu zwiększyliśmy budżet Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda o kwotę 30 tys. zł, właśnie na promocję Gminy Nowa Ruda, czyli na takie wydarzenia. Cieszy fakt, że w Jugowie ma być organizowany Festiwal Pierogowe Love, ale nie kosztem Polki, Oberka i Kujawiaka. Tego co nawet w nazwie sugeruje, że zawsze POLSKIE

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Pierogi zamiast folkloru

Obrazek użytkownika Z miasta
  • Z miasta
  • 04-02-2019

Festiwal jest zbyt europejski, nawet światowy. Pisowscy tego nie lubią, oni stawiają na KGW, to ich elektorat. Poza tym, jak była nagroda za wybory (Czerewaty), tak musi być kara (Kołodziej). Taki styl zarządzania gminą, Wiejską, nota bene.
Obrazek użytkownika R21W
  • R21W
  • 04-02-2019

Sylwek ze Świerk lubi pierogi...

Kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie Jakub K., któremu prokuratura postawiła zarzut spowodowania tragicznego wypadku w Słupcu. Zginęły w nim trzy młode osoby.

foto: użyczone

Wracamy do sprawy martwej łani, która przed Bożym Ciałem padła w Bartnicy. Do naszej redakcji przyszedł list, w którym gorzkie słowa padają pod adresem łowczych z Koła Łowieckiego „Knieja”.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×