REKLAMA

Nowa Ruda/Neurode

„Historia jednego przedmiotu… Etykieta”

Historia noworudzkiego browaru sięga połowy XVI wieku. Jednak piwo warzono tu znacznie wcześniej, zapewne od samego początku istnienia miasta. Ta niezwykle aromatyczna historia o lekko gorzkawym posmaku kończy się jednak w 1975 roku (o noworudzkim piciu piwa będzie osobny artykuł). Zanim to jednak nastąpiło nasz browar wyprodukował hektolitry tego złotego napoju. Pierwsze polskie piwo, powstałe w browarze na ulicy Bohaterów Getta, nazwano, a jakżeby inaczej, Noworudzkim. Z czasem pojawiły się jeszcze Beczkowe, Lekkie, Specjalne, Jasne, Krzepkie oraz wspominana przez wielu mieszkańców po dzień dzisiejszy - Górska Perła. W latach 50-tych noworudzki browar wypuścił także nowy produkt o dźwięcznej nazwie -Zdrój. Jakże zacny musiał to być trunek i jaka duża musiała być jego sprzedaż, skoro na etykiecie tego noworudzkiego piwa umieszczono slogan propagandowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Oczyma wyobraźni widzę te zmęczone postaci noworudzkich robotników stojących nieopodal budki z piwem i czytających napis na ich ulubionego napoju „Wzmożonym wysiłkiem produkcyjnym WITAMY II ZJAZD PZPR”. Takie właśnie socjalistyczne hasło pojawiło się w 1954 roku na etykiecie nowego piwa Zdrój produkowanego przez Browar Nowa Ruda. Jakie czasy - taka reklama. II Zjazd PZPR odbywał się w dniach 10 – 17 marca 1954 roku w Warszawie. Jego gościem specjalnym był towarzysz, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego – Nikita Chruszczow. Na czele państwa polskiego, nazywanego wówczas Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL), stał Bolesław Bierut. Nowa Ruda była miastem powiatowym o prężnie rozwijającym się przemyśle górniczymi. Z naszego dworca kolejowego można było dojechać w wiele miejsc rozsianych po całej Polsce. Niemal wszędzie oprócz Katowic, dlaczego? W tym czasie nazwa Katowice została zastąpiona inną, Stalinogród, na cześć zmarłego niedawno Józefa Stalina. Czy Noworudzianie odpowiedzieli na wezwanie partyjne i wzmożonym wysiłkiem przywitali II Zjazd PZPR? Nie wiem ale pamiątka z tych ciekawych dni pozostała do dziś.

 

Chcesz więcej ciekawych historii? Wejdź na profil Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nowa Ruda/Neurode

fot. AKAP / Dariusz Kawka

Kudowa-Zdrój: Koncert "Wakacyjne Granie" już jutro. O której wystąpią największe gwiazdy?

Fot. Redakcja

Góry Stołowe: Park Narodowy Gór Stołowych poinformował o udostępnieniu Skalnej Czaszki turystom. Dowiedz się więcej.

Fot. Canva

Ziemia Kłodzka: Nie masz planów na weekend? Sprawdź na jakie wydarzenia warto się wybrać.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×