REKLAMA

Rozbiórka będzie wstrzymana

foto: użyczone

Jest decyzja konserwatora zabytków. Rozbiórka wiaduktu w Dzikowcu zostanie wstrzymana.

Taką decyzję podjął konserwator zabytków, po dokładnym przeanalizowaniu sprawy.
- Sprawa jest wielowątkowa. Do władz gminy zostanie wysłane pismo nakazujące wstrzymanie rozbiórki wiaduktu. Mam do tego podstawę prawną. Tu jest dużo spraw do wyjaśnienia - informuje Anna Nowakowska-Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Sporny wiadukt
Władze gminy chcą rozebrać wiadukt pod nieczynną linią kolejową na trasie Dzikowiec - Srebrna Góra. Ta sprawa od początku budziła kontrowersje. Tym bardziej, że wiadukt jest elementem dawnej Kolei Sowiogórskiej. Pikanterii dodaje fakt, że były plany i zostały już podjęte działania, żeby odtworzyć linię Kolei Sowiogórskiej i uruchomić połączenia kolejowe na trasie Bielawa - Srebrna Góra - przez gminę Nowa Ruda do Radkowa, na historycznych odcinkach. Trwają też starania, aby Kolej So wiogórska stała się zabytkiem techniki.
Rozbierają, bo zagraża
- Wiadukt jest demontowany, ponieważ jego pogarszający się stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu osób korzystających z drogi - przekonuje Barbara Adamska z Urzędu Gminy Nowa Ruda. Gmina o pozwolenie na jego rozbiórkę wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Kłodzku i zgodę otrzymała. Wszystko jednak odbyło się poza wiedzą, ani zgodą konserwatora zabytków. - Nic z nami nie było uzgadniane. Sprawdziłam i od 2012 r. żadnych uzgodnień nie było. To, że władze gminy mają chęć dokonać rozbiórki, nie znaczy, że taką zgodę uzyskają - informował nas już kilka tygodni temu konserwator zabytków.
Wrobili starostę?
- Starostwo wydając decyzję musi ją uzgodnić z konserwa torem. Inaczej takie pozwolenie jest wydane z naruszeniem przepisów - informowała Anna Nowakowska-Ciuchera. - Będziemy sprawę wyjaśniać - zapewniała. Jak konserwator zapowiedział, tak zrobił. Przy okazji okazało się, że wójt Mierzejewska sprytnie wrobiła starostę kłodzkiego. - Starostwo wydało pozwolenie z racji tego, że gmina przedstawiła gminną ewidencję zabytków, na której wiaduktu nie było. Tylko z nami ta ewidencja nigdy nie była uzgadniana - przekonuje Anna Nowakowska-Ciuchera. - Gmina Nowa Ruda jako inwestor (wnioskodawca) w dniu 18 czerwca 2018 r. złożyła w Starostwie Powiatowym w Kłodzku wniosek o pozwolenie na rozbiórkę wiaduktu pod nieczynną linią kolejową. Po spełnieniu wszystkich wymogów merytorycznych oraz formalnych w dniu 17 lipca 2018 r. Starosta Kłodzki udzielił Inwestorowi pozwolenia na rozbiórkę dla przedmiotowego obiektu. Dodatkowo wskazać należy, iż zgodnie z Zarządzeniem Nr 303/2018 Wójta Gminy Nowa Ruda z dnia 18 maja 2018 r. przedłożonego do wniosku o rozbiórkę wynika, że przedmiotowy wiadukt nie figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Nowa Ruda. W związku z powyższym organ architektoniczno-budowlany stopnia powiatowego nie przedłożył projektu do uzgodnienia Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków - informuje Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kłodzku.
A wszystko wydawało się iść jak po maśle. Zgoda starostwa. Przyspieszony przetarg, w którym od razu udało się wyłonić wykonawcę. Ale jak to się mówi i być może odnosi się to do tej sytuacji - kłamstwo zawsze ma krótkie nogi.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Rozbiórka będzie wstrzymana

Obrazek użytkownika Tomasz
  • Tomasz
  • 13-09-2018

Wybory za pasem pora pogonić Panią Wójt i klikę którą się odstawiła.
Obrazek użytkownika obiektywny
  • obiektywny
  • 18-09-2018

Popieram ta osoba nie jest godna nadal zasiadać na stanowisku Wójta, mieszkańcy powinni przegnać ją i pokazać że buta i chamstwo to nie jest droga do sukcesu.

foto: pixabay.com

25 stycznia doszło do śmierci w pijalni piwa przy ul. Armii Krajowej w centrum Nowej Rudy. Pomimo to nadal nie ma wyników sekcji zwłok, a tym samym odpowiedzi na pytanie, co się wydarzyło.

foto: pixabay.com

W kuchennej szafce schował 2 kg amfetaminy o wartości ok. 80 tys. zł.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×