REKLAMA

Jelenie randkują

foto: pixabay.com

Jelenie wciąż mają rykowisko. Również w naszych lasach można jeszcze spotkać jelenie, które przywołują jak mówi nadleśniczy Karwowski do siebie „dziewczyny”.

Im głośniej, tym lepiej. W ten sposób jelenie pokazują łaniom, kto jest najlepszym partnerem i kto jest najsilniejszy i gotowy do tego, by być ojcem dla młodych. - To ryczenie jest pierwszym elementem, na podstawie którego jelenie się wzajemnie oceniają: który jest silniejszy i lepszy, a jeżeli mają jakieś wątpliwości co do tego, który jest lepszy to wówczas idą na poroże - opowiada Sławomir Karwowski z Nadleśnictwa Jugów.

Uwaga na randkujące byki

Jeżeli turyści czy mieszkańcy usłyszą w lesie ryczącego jelenia to nic im nie grozi. Ale jeżeli już staniemy oko w oko z takim jeleniem, to lepiej zejść mu z drogi. - Jeleń może potraktować człowieka jako przeszkodę, a taką przeszkodę może chcieć zlikwidować, usunąć ze swojej drogi. Jeleń jeleniowi krzywdy rogami nie zrobi, ale człowiekowi już tak – ostrzega Sławomir Karwowski.

Randkują nie tylko w lasach

W czasie rykowiska jelenie wychodzą też z lasu, np. na łąki, bo tam jest pożywienie i tam też pokazują swoją siłę i konkurencyjność. - Zdarza się, że spotkamy je na polach, łąkach, czy skraju lasu. Niektóre jelenie podchodzą też pod budynki. Jeleń jest dużym zwierzem i pomimo, że jest to zwierzyna płowa, to wcale nie oznacza, że jeleń boi się człowieka – przypomina pełniący obowiązki nadleśniczego. Rykowiska jeszcze trochę potrwają, a na pewno do momentu sprzyjających warunków pogodowych. Jelenie same decydują o tym, kiedy randkowanie zakończyć. Dziś rykowiska są jeszcze większe niż kiedyś, bo w lasach odnotowuje się nadmiar jeleni. Ich liczba jest bardzo duża.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Jelenie randkują

Fot. FB/Tomasz Kiliński

Kopalnia w Nowej Rudzie znów zaprasza turystów już od 1 grudnia

Radna powiatu kłodzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Krystyna Śliwińska wydała oświadczenie, w którym krytykuje protesty przeprowadzone w ramach Strajku Kobiet. Jest odpowiedź od radnych i starosty.

42-latek z powiatu kłodzkiego miał przy sobie amfetaminę. Narkotykami handlował

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×