REKLAMA

Życie z odlewnią jako sąsiadem

foto: dolny-slask.org.pl

Olbrzymi huk i dziwny zapach. Mieszkańcy Ścinawki Śr. alarmują naszych dziennikarzy – zakład zatruwa życie mieszkańcom sąsiadujących z nią domów. Sprawdzamy jak wygląda życie w cieniu fabryki.

Zetkama - bo o niej mowa, to jeden z największych producentów armatury przemysłowej w Europie z własną odlewnią żeliwa. Jest producentem wyrobów armaturowych, takich jak: zawory zaporowe, zwrotne, mieszkowe, przepustnice, filtry, czy kurki kulowe. W Ścinawce Śr. działa od 39 lat i zatrudnia ponad 450 osób. Jest jednym z największych zakładów w regionie.
„Zatruwa” życie?
Nie wszyscy mieszkańcy są jednak zadowoleni z sąsiedztwa fabryki. Jak mówią – dla nas to codzienny, olbrzymi huk i dziwny zapach unoszący się w powietrzu. Pytamy włodarza wsi, Piotra Trybusa, czy rzeczywiście działalność fabryki niekorzystnie wpływa na życie mieszkańców Ścinawki Śr. - Muszę to potwierdzić. Jest dużo dymu i dziwny zapach. Zależy jak wiatr zawieje, w tę stronę idzie dym. Nie będę bronił fabryki. Wiem, że mieszkańcy w tej sprawie już interweniowali. Ale wiem też, że fabryka ma przejść na piece elektryczne, ma się modernizować. Najbardziej jej działalność odczuwają mieszkańcy ul. 3 Maja, bo są najbliżej i mają największy problem - mówi nam sołtys Piotr Trybus.
Trwa modernizacja
O tym, że fabryka się zmienia mówi też burmistrz Jan Bednarczyk, który jednocześnie zapewnia, że władze monitorują jej działalność. - Normy są sprawdzane. Wszystko monitorujemy pisemnie. Zetkama też prowadzi badania. Badania potwierdziły, że nie było przekroczeń. Wszystko było na poziomie 25-28%. Jeszcze w tym roku ma powstać nowy zakład. Stara huta przeszła na gaz. Będzie wyburzana i powstanie nowa, zmodernizowana -twierdzi Jan Bednarczyk.
Zetkama - jest poprawa
Również pracownicy Zetkamy przekonują, że wszystko jest w normie. - Zakład działa w oparciu o tzw. pozwolenie zintegrowane. Regularnie wykonywane są pomiary emisji zgodnie z obowiązującym prawem - zapewnia dyrektor zarządzający, Andrzej Mrożek. - W ostatnich latach zostało podjętych wiele działań w celu poprawy procesów technologicznych, doboru materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Działania te przyczyniły się do obniżenia emisji. Każda wykonywana przez zakład modernizacja jest monitorowana pod względem aspektu środowiskowego - dodaje Mrożek.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Życie z odlewnią jako sąsiadem

Obrazek użytkownika michas
  • michas
  • 16-10-2018

Ja też borykam się z uciążliwym sąsiedztwem odlewni żeliwa kilkanaście lat ,poniszczone dachy domu jak i budynków gospodarczych ,zniszczona powłoka lakiernicza samochodu ,ochrona środowiska ,robi pomiar przy wyłączonych urządzeniach, lub częściowo zmniejszonej produkcji ,co znacząco wpływa na wynik wykonywanych pomiarów przez WIOŚ .I tak jak w tym przypadku zakład mieści się w normach ,zapylenia jak i hałasu, a ja coraz częściej choruję ,ludzi każą za palenie w piecu śmieciami ,a ci co emitują spaliny kominem metrowej średnicy są bez karni .

foto: pixabay.com

Prokurator czeka na opinię biegłego. Bednarczyk bije na alarm. Wracamy do sprawy 50- letniego pana Henryka ze Ścinawki Śr.

Architekci z Krakowa zaprojektują bożkowskie przedszkole.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×