REKLAMA

Jest miejsce na pochowanie Ciebie

Ponad 9 tys. grobów znajduje się już na dwóch cmentarzach komunalnych w centrum Nowej Rudy i dzielnicy Słupiec. W sumie pochowanych jest tam blisko 8 tys. zmarłych. Ale spokojnie, dla Ciebie jeszcze miejsca wystarczy, bo wolnych miejsc jest 1065.

Na cmentarzu przy ul. Kasztanowej w dzielnicy Słupiec jest 28 66 grobów, a przy ul. Cmentarnej 6163. Na Kasztanowej spoczywa 2 584 osób. Na Cmentarnej 5380. Wolnych miejsc pochówku na cmentarzach komunalnych jest 1065 z czego na Kasztanowej 282, a na Cmentarnej 783. Jednak liczby te dotyczą również wolnych miejsc w istniejących już grobach. Co ciekawe, na cmentarzach komunalnych w Nowej Rudzie znajdują się również groby nieoznakowane. - Są to groby dla których nie posiadamy pełnych danych dotyczących osób pochowanych, dysponentów, daty urodzenia lub zgonu. Takich grobów jest 1251 – mówi nam Dorota Habratowska z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. - Są to często groby odwiedzane, więc staramy się ustalić dysponentów - dodaje urzędniczka.
Przekopanie grobu
Co w przypadku, gdy to się nie uda? Grób może być użyty do ponownego pochówku po upływie 20 lat jeżeli jakakolwiek osoba nie zgłosi zastrzeżenia przeciw temu i nie uiści opłaty przewidzianej za miejsce grobowe. Obecnie aż 247 grobów jest nieopłaconych. - Regulamin korzystania z cmentarzy komunalnych ustala co najmniej 3 miesięczny okres poinformowania dysponentów o zamierzonej likwidacji grobu, a procedura likwidacji zostaje wszczęta po wyczerpaniu wszystkich możliwych rozwiązań - zapewnia Dorota Habratowska. - W tym roku zlikwidowano 12 grobów za zgodą dysponentów. Do likwidacji nieopłaconych grobów przystąpimy dopiero w miesiącach czerwiec-lipiec kiedy będziemy mieli już pewność, że brak jest zainteresowania ze strony bliskich do dalszego ich utrzymania - dodaje. Są jednak groby, którym przekopanie na pewno nie grozi. Do administratora cmentarzy należy bowiem obowiązek utrzymania istniejących grobowców rodzinnych, nagrobków i pomników powstałych przed 1945 r. oraz kwatery z grobami górników znajdujących się na terenie cmentarza.
Wysokość opłat cmentarnych na noworudzkich cmentarzach
1. opłata za miejsce pochowania zwłok w grobach ziemnych na okres 20 lat a) grób ziemny mały (dziecko do lat 6) - 500 zł b) grób ziemny duży - 600 zł c) grób rodzinny, w którym składane są trumny jedna nad drugą - 900 zł 2. jednorazowa opłata miejsca pod a) grób murowany (w pionie) - 1 200 zł b) grób murowany (w poziomie) - 1 850 zł c) grób urnowy ziemny - 800 zł d) nisza urnowa w kolumbarium - 2 000 zł 3. za przedłużenie miejsca w grobach ziemnych na następne 20 lat: a) grób ziemny mały (dziecko do lat 6) - 500 zł dopuszcza się płatność w 20 ratach po 35 zł rocznie b) grób ziemny duży 600 zł dopuszcza się płatność w 20 ratach po 40 zł rocznie c) grób rodzinny, w którym składane są trumny jedna nad drugą - 900 zł dopuszcza się płatność w 20 ratach po 55 zł rocznie 4. za rezerwację miejsca na okres 20 lat a) grób ziemny mały (dziecko do lat 6) - 500 zł b) grób ziemny duży 600 zł c) grób rodzinny, w którym składane są trumny jedna nad drugą - 900 zł 5. za rezerwację miejsca pod a) grób murowany (w pionie) - 1 200 zł b) grób murowany (w poziomie) - 1 850 zł c) grób urnowy ziemny - 800 zł d) nisza urnowa w kolumbarium - 2 000 zł.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Jest miejsce na pochowanie Ciebie

Obrazek użytkownika fanwin
  • fanwin
  • 03-06-2019

Dzięki za info, bo martwię się od urodzenia...

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×