REKLAMA

Tu jest Polska!

Okolice wsi Rzędzina (niem. Flucht). Linia lasu wytyczała niegdyś granicę pomiędzy Polską a Czechosłowacją (wcześniej pomiędzy Niemcami a Czechosłowacją), jednak teraz jest tu Polska. Foto autor.

Rzędzina, Wodowice wg mapy google.

Przedwojenna mapa okolicy wsi Rzędziny (niem. Flucht)

Okolice wsi Rzędzina stan dzisiejszy. Wg mapy geoportal.

Kapliczka na Fluchcie (nieopodal wsi Rzędzina). Niegdyś stała na samej granicy, teraz do granicy ma ok 400 metrów... To dodatkowe 400 metrów Polski! Foto. autor.

Nowa Ruda i jej okolice wchodzące w skład starego piastowskiego Śląska to tzw. Ziemie Odzyskane, które na mocy traktatów międzynarodowych z lat 40-tych, stały się integralną częścią Polski. Mieszkając tu wiele lat nie razy słyszałem, że mieszkam na terenach poniemieckich, że to wybudowali Niemcy, a że tamto pozostało po Niemcach. Często, jako mały chłopiec zastanawiałem się, jak to jest z tą moją Nową Rudą?

Niby jest w Polsce ale wszystko tu jakieś po-niemieckie. Napisy na domach, cmentarze, kaplice, mnogość niemieckich książek. Nauczycielka na lekcji historii mówiła o powrocie do Macierzy, czyli do Polski ale po chwili dodawała, że Nową Rudę założyli Niemcy. Jak to Niemcy? Założyli miasto w Polsce?
Potrzebowałem kolejnych kilku lat aby samemu odpowiedzieć na dręczące mnie w dzieciństwie pytania. Na domiar złego okazało się, że oprócz nieszczęsnych Niemców byli tu przed nami jeszcze Czesi i Austriacy. A my, Polacy jesteśmy tu najkrócej, bo zaledwie od 1945 roku.
Nieopodal Nowej Rudy, zaledwie 2 km od miasta, znajduje się jednak miejsce, które w granicach Polski jest znacznie dłużej niż było w rękach niemieckich. Jak to? Przez długie lata dzisiejsza granica polsko-czeska była granicą pomiędzy Prusami i Austrią. Biegła ona niemal identycznie jak teraźniejsza. Jednak po przegranej Niemiec w II wojnie światowej Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie i Część Prus Wschodnich trafiają w granice Rzeczpospolitej jako zadośćuczynienie za utratę Kresów. Tereny Niemiec stają się Polską, a tereny jeszcze wcześniej rozsypanego, cesarstwa austriackiego stają się Czechosłowacją.
Dwaj nowi sąsiedzi mają troszeczkę kłopotów z ustaleniem granicy (konflikt Polski i Czechosłowacji o Ziemię Kłodzką będzie opisany w osobnym artykule) państwowej ale w końcu dochodzą do porozumienia. W kilku miejscach dochodzi do korekty pasa granicznego m. in. w okolicy wsi Rzędzina kolonii Włodowic. I to właśnie w okolicy tej wsi, nieopodal miejsca zwanego „kapliczka na Fluchcie” znajduje się las, który od 1958 roku jest w posiadaniu Polski (!). Do Niemiec należał ale tylko w latach 1938 – 45. Sama kapliczka zbudowana została niegdyś na samej granicy a teraz do granicy ma ponad 400 metrów. Tu Polska się powiększyła o kilkaset metrów.
Więc, mamy na naszych noworudzkich Ziemiach Odzyskanych coś, co nie jest poniemieckie i z Niemcami nic wspólnego nie ma! Jest "po-czeskie" ale to już inna sprawa…

MC NOWORUDERS
facebook.com/noworuders

Artykuły powiązane

Zabudowania Zdrojowiska w latach 30-tych XIX wieku. Jeszcze nie doprowadzono linii kolejowej... Ilustracja pochodzi z Die Wasserheilanstalt Centnerbrunn 1834

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z częścią ulicy Królowej Jadwigi 1933 rok. // z prywatnej kolekcji p. Zbyszka z Woliborza.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Tu jest Polska!

foto: pixabay.com

Prokurator czeka na opinię biegłego. Bednarczyk bije na alarm. Wracamy do sprawy 50- letniego pana Henryka ze Ścinawki Śr.

Architekci z Krakowa zaprojektują bożkowskie przedszkole.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×