REKLAMA

Góry Stołowe. Katastrofa na Błędnych Skałach

Dziś mija dokładnie 100 lat od od obrywu skalnego na Błędnych Skałach

Fot. Wikipedia

Najlepiej znane i udokumentowane zjawisko ekstremalne w Górach Stołowych. Co się wydarzyło w naszych górach?

Góry Stołowe. W nocy z 10 na 11 maja 1921 roku na Błędnych Skałach doszło do spektakularnej katastrofy naturalnej. Od północno - zachodniej części masywu Skalniaka oderwał się potężny blok skalny nazywany Sypací skála (w języku czeskim) - "sypiącą się skałą" oraz Überhängenden Stein (w języku niemieckim) - "przewieszoną skałą".

Uwolniony blok skalny toczył się około 40 m po stoku. Następnie runął 30 metrów w dół z progu skalnego i rozbił się na mniejsze fragmenty. Masa tego bloku mogła wynosić nawet 1 500 ton. Obryw i wędrówka sypiącej się skały spowodowały powalenie wielu drzew oraz przesunięcie mniejszych skał. Jest to najlepiej znane i udokumentowane zjawisko ekstremalne w Górach Stołowych. 

 

 

Jak powstały Błędne Skały?

 

Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. Obejmuje swoim zasięgiem zespół form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

 

źródło: Park Nrodowy Gór Stołowych

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Atrakcje turystyczne Kotliny i Ziemi Kłodzkiej, które koniecznie trzeba zobaczyć!

 

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie. Dlaczego warto tu przyjechać?

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Góry Stołowe. Katastrofa na Błędnych Skałach

Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 11-05-2021

A tak ten "Wiszący Kamień" wyglądał https://polska-org.pl/4780880,Wiszacy_Kamien.html

Fot. Pixabay

Dwie nowe kamery będą monitorować miasto, a kilka starych zostanie wymienionych na nowe.

Fot. Czytelnik

Potężne wichury, jakie przeszły przez powiat kłodzki wyrządziły dużo szkód. Wiatr nie ustąpi także dzisiaj.

Fot. Dolnośląska Policja

Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości nawet do 100 tys. zł od jednej maszyny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×