REKLAMA

Dożynki w Ścinawce Średniej

W podziękowaniu za plony i rolniczy trud

Dożynki – dziękowanie rolnikom za pracę, wdzięczność za plony, modlitwa i dobra zabawa. To tradycja polskiej wsi, ale też przyjęty i konsekwentnie podtrzymywany zwyczaj w naszej gminie. Tak było i tym razem, 27 sierpnia w Ścinawce Średniej – z wyjątkową uroczystością oraz znakomitą imprezą na koniec wakacji.

Dożynki Gminne w Ścinawce Średniej – jak co roku – rozpoczęły się mszą dziękczynną, z poświęceniem wieńców, obrządkiem przekazania kapłanowi chleba przez starostów dożynek, którymi byli Małgorzata Ginter i Michał Peszek – rolnicy z Ratna Górnego oraz starostów poszczególnych wsi… Motywem przewodnim specjalnego kazania na tę okazję, wygłoszonego przez brata… także był chleb – o tym, jak ważne jest jego poszanowanie, o czym najbardziej przekonujemy się, gdy go zabranie, jak istotny jest szacunek do pracy na roli.

Część sakralną uroczystości dożynkowej tradycyjnie zakończył korowód, który zaprowadził uczestników na miejsce imprezy obrzędowo-rozrywkowej. Udział w nim wzięli m.in. goście: senator Aleksander Szwed, poseł Monika Wielichowska, Joanna Walaszczyk - przedstawicielka Biura posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Dworczyka. Część obrzędowa z kolei rozpoczęła się od przekazania na ręce gospodarza gminy Jana Bednarczyka chleba i miodu – daru naszych pól. Każde sołectwo także miało reprezentację starostów z chlebem, który składali na ręce gospodarzy wsi.

Gajów, Ratno Górne, Ratno Dolne, Wambierzyce, Ścinawka Dolna, Ścinawka Górna, Ścinawka Średnia, Suszyna, Raszków, Tłumaczów – ile sołectw, tyle wieńców dożynkowych, a nawet więcej, bo również rolnicy z Radkowa mieli swoją dożynkową reprezentację. Jak wybrać ten najpiękniejszy?

Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę przede wszystkim: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, użytych materiałów, różnorodność użytych materiałów (kłosy, ziarno, owoce, ziarno, warzywa, zioła, kwiaty i in., walory estetyczne, ogólny wyraz artystyczny, jako najpiękniejszy wskazała wianek z Tłumaczowa.

Święto plonów to także ośpiewywanie poświęconych wieńców. W tym roku tradycji dopełnili: Zespół Ludowy „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, Zespół Ludowy „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej, „Tercet Niekoniecznie Geriatryczny” z Wambierzyc i Zespół Ludowy „Tłumaczowianie” z Tłumaczowa.

Każde Dożynki Gminne mają też swoją scenę artystyczną. Tegoroczna była wyjątkowa, albowiem po raz pierwszy na ziemi kłodzkiej właśnie w Ścinawce Średniej z koncertem przyjechała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia pod batutą mjr. Mariusza Dziubka, w wykonaniu której usłyszeliśmy m.in. muzykę filmową, znane przeboje muzyki pop w aranżacji na orkiestrę. Gromkie brawa i dużo pozytywnych emocji! Natomiast przed Orkiestrą wystąpił Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego z siedzibą na Zamku w Rydzynie pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Zanim dał koncert na scenie, zapewnił oprawę muzyczną mszy św., czyniąc ją przez to bardziej podniosłą i wyjątkową.

Artystycznej części dożynek nie zabrakło też zespołów ludowych z gminy Radków, ani dożynkowej sceny młodych, wielu stosik z produktami lokalnymi, gastronomią, mnóstwa atrakcji dla dzieci – bezpłatnie oraz zabawy tanecznej do późnych godzin wieczornych.

UMiG Radków

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Dożynki w Ścinawce Średniej

Wiemy, co powstanie w budynku byłego browaru w Radkowie.

Chce przejąć budynek nie patrząc na wydział Ksiąg Wieczystych! Czy przestanie on istnieć?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×