REKLAMA

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół. Napisał na budynku: tron i władza do upadku doprowadza

Pasterka: zniszczona została nie tylko elewacja zabytkowego kościoła. Sprawca uszkodził też skrzynkę energetyczną i drewnianą bramę garażową, na której umieścił napis „Jebać PIS” i znak błyskawicy (która jest znakiem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet). Do tych dewastacji doszło we wtorek, 3 listopada w Pasterce. Jednak sprawca długo bezkarny nie był, bo już trzy dni później (w piątek, 6 listopada) wpadł w ręce noworudzkich kryminalnych. Okazał się nim 52-letni mężczyzna. Po wykonaniu czynności procesowych policjanci wandala wypuścili, co nie oznacza, że nie odpowie on za dokonanie zniszczeń. Noworudzcy policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie, a mężczyźnie za zniszczenie lub uszkodzenie zabytku może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Zabytek

Kościół fililalny pw. św. Jana Chrzciciela z 1787 roku został wzniesiony na miejscu drewnianego z roku 1612 roku. We wnętrzu zachowało się proste wyposażenie z XVIII wieku.

Pasterka

Pasterka to niewielka wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, w Górach Stołowych u północnych podnóży Szczelińców. Początki Pasterki sięgają XIV lub XV wieku i związane są z kolonizacją czeską. W 1477 roku rejon Pasterki został włączony do hrabstwa kłodzkiego. W latach 1790–1791 nad miejscowością, przy starej drodze do Krłowa, zbudowano Baterię nad Pasterką, pruski fort drewniano-ziemny, obsadzony żołnierzami, ale już w 1798 roku opuszczony dla oszczędności. W roku 1840 roku miejscowość liczyła 60 domów, a w 1885 roku było w niej 653 mieszkańców. Na początku XX wieku Pasterka była jedną z największych wsi w Górach Stołowych. Pasterka liczyła wówczas ponad 200 budynków, w tym dwa młyny wodne, gorzelnię, 30 warsztatów tkających bawełnę oraz urząd celny. Zabudowa miejscowości rozciągała się wówczas na wysokości 670–775 m n.p.m. Przed II wojną światową Pasterka była dość dużą miejscowością wypoczynkową. Liczyła około 1000 stałych mieszkańców i przyjmującą drugie tyle letników. W miejscowości funkcjonowały: urząd celny, gospoda i schronisko młodzieżowe]. Po II wojnie światowej wieś opustoszała, zaś rolę głównego ośrodka turystycznego przejął pobliski Karłów.  Wiele dawnych gospodarstw i domów letniskowych uległo zniszczeniu i rozbiórce, a na ich dawne istnienie wskazują obecnie tylko fundamenty ukryte wśród łąk i zarośli. Obecnie stała ludność wsi waha się w granicach 20 osób i jest najmniejszą miejscowością gminy Radków. Od 2012 we wsi odbywa się Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Koronawirus Kłodzko i powiat kłodzki. Nowe zachorowania w ciągu ostatnich 24 godzin. Sprawdź ile osób zachorowało 28 listopada. Przez ostatnią dobę w powiecie kłodzkim zmarły 2 osoby.

Fot. FB/Strajk Kobiet Kłodzko i powiat

Strajk kobiet w Kłodzko. Tym razem pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry"

Nowa Ruda, gmina Nowa Ruda, miasto i gmina Radków: wiele wskazuje, że od stycznia będziemy więcej płacić za wywóz odpadów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×