REKLAMA

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół. Napisał na budynku: tron i władza do upadku doprowadza

Pasterka: zniszczona została nie tylko elewacja zabytkowego kościoła. Sprawca uszkodził też skrzynkę energetyczną i drewnianą bramę garażową, na której umieścił napis „Jebać PIS” i znak błyskawicy (która jest znakiem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet). Do tych dewastacji doszło we wtorek, 3 listopada w Pasterce. Jednak sprawca długo bezkarny nie był, bo już trzy dni później (w piątek, 6 listopada) wpadł w ręce noworudzkich kryminalnych. Okazał się nim 52-letni mężczyzna. Po wykonaniu czynności procesowych policjanci wandala wypuścili, co nie oznacza, że nie odpowie on za dokonanie zniszczeń. Noworudzcy policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie, a mężczyźnie za zniszczenie lub uszkodzenie zabytku może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Zabytek

Kościół fililalny pw. św. Jana Chrzciciela z 1787 roku został wzniesiony na miejscu drewnianego z roku 1612 roku. We wnętrzu zachowało się proste wyposażenie z XVIII wieku.

Pasterka

Pasterka to niewielka wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, w Górach Stołowych u północnych podnóży Szczelińców. Początki Pasterki sięgają XIV lub XV wieku i związane są z kolonizacją czeską. W 1477 roku rejon Pasterki został włączony do hrabstwa kłodzkiego. W latach 1790–1791 nad miejscowością, przy starej drodze do Krłowa, zbudowano Baterię nad Pasterką, pruski fort drewniano-ziemny, obsadzony żołnierzami, ale już w 1798 roku opuszczony dla oszczędności. W roku 1840 roku miejscowość liczyła 60 domów, a w 1885 roku było w niej 653 mieszkańców. Na początku XX wieku Pasterka była jedną z największych wsi w Górach Stołowych. Pasterka liczyła wówczas ponad 200 budynków, w tym dwa młyny wodne, gorzelnię, 30 warsztatów tkających bawełnę oraz urząd celny. Zabudowa miejscowości rozciągała się wówczas na wysokości 670–775 m n.p.m. Przed II wojną światową Pasterka była dość dużą miejscowością wypoczynkową. Liczyła około 1000 stałych mieszkańców i przyjmującą drugie tyle letników. W miejscowości funkcjonowały: urząd celny, gospoda i schronisko młodzieżowe]. Po II wojnie światowej wieś opustoszała, zaś rolę głównego ośrodka turystycznego przejął pobliski Karłów.  Wiele dawnych gospodarstw i domów letniskowych uległo zniszczeniu i rozbiórce, a na ich dawne istnienie wskazują obecnie tylko fundamenty ukryte wśród łąk i zarośli. Obecnie stała ludność wsi waha się w granicach 20 osób i jest najmniejszą miejscowością gminy Radków. Od 2012 we wsi odbywa się Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Pasterka: zniszczył zabytkowy kościół

Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 30-11-2020

Błyskawica na skrzynce energetycznej jest ostrzeżeniem przed możliwością porażenia prądem zdecydowanie elektrycznym. Teraz wersja dla katolików: nie otwieraj tak oznaczonych skrzynek. Tam nie ma miedzi. Tam jest jest szatan, który porwie cię do piekła. Mam nadzieję, że kilka dusz uratowałem.

KPP Kłodzko

Policjanci zapowiadają, że akweny wodne w naszym powiecie będą przez nich kontrolowane przez całe wakacje

Fot. OSP KSRG Nowa Ruda

Nowa Ruda: W wyniku tego zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. Co się tam wydarzyło?

Fot. Redakcja

Kłodzko: Dwa samochody osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Łużyckiej z Grunwaldzką. Zobacz film z miejsca zdarzenia

Fot. Mateusz Jellin - Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×