REKLAMA

Rząd chce dołożyć do autobusów

Państwo zacznie dofinansowywać nierentowne połączenia autobusowe. My sprawdzamy, czy jest szansa aby dzięki dofinansowaniu, reaktywowane zostały kursy, które na trasach w mieście i gminie Nowa Ruda i w Radkowie przynosiły straty i je zlikwidowano.

O to zabiegają głównie mieszkańcy wsi, takich jak Koszyn w gminie Nowa Ruda, czy Tłumaczów w gminie Radków. Wielokrotnie mieszkańcy tych sołectw mówili nam o utrudnieniach z jakimi borykają się ze względu na brak autobusów w ich miejscowościach. Najgorzej jest podczas ferii i wakacji. Wówczas jak mówią mieszkańcy pozostaje im tylko „piechtolot” lub transport prywatny. Dla PKS – u z kolei kursy były nierentowne, bo korzystała z nich niewielka liczba pasażerów, a gminy dopłacać do nich nie chcą. Czy dzięki dofinansowaniu jakie oferuje rząd to się zmieni? - Aktualnie, projekt „Ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej” jest na etapie konsultacji. Nie jest więc dokumentem funkcjonującym w obrocie prawnym na bazie którego można tworzyć strategię dot. przewozów pasażerskich – tłumaczy Elżbieta Żytyńska Prezes Zarządu PKS w Kłodzku S. A. - Zarząd Spółki PKS w Kłodzku S. A. na chwilę obecną nie może zatem wskazać konkretów w przedmiocie ewentualnego przywrócenia nierentownych kursów – dodaje.
Proponują złotówkę
Projekt, o którym wspomina prezes kłodzkiego PKS-u jest na etapie konsultacji. Trudno zatem na razie mówić o ostatecznej kwocie planowanego dofinansowania. - W projekcie ww. aktu prawnego proponowana jest kwota 1 zł dopłaty do wozokilometra. Ale czy tak będzie. - mówi Żytyńska.
Bywało i zero
Restrukturyzacja sieci komunikacyjnej PKS w Kłodzku S. A. rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku, a jednym z podstawowych działań operacyjnych zarządu spółki jest dokonywanie systematycznych analiz rentowności połączeń. - Koszty utrzymania połączeń na nierentownych liniach wahały się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za realizację kursu w miesiącu – mówi Elżbieta Żytyńska. - PKS w Kłodzku S. A. ponosiło niemal cały koszt prowadzenia połączeń, ponieważ frekwencja na tych kursach wynosiła od zera do kilku osób w autobusie. Stąd decyzja o redukcji tych połączeń – dodaje prezes.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Rząd chce dołożyć do autobusów

Obrazek użytkownika rozsądny
  • rozsądny
  • 27-05-2019

Jeżeli połączenie jest nierentowne, to powinno być zlikwidowane. Obecny rząd bez poczucia elementarnej ekonomii z wyrzucaniem pieniędzy prowadzi nas w stronę Wenezueli.

foto: UMiG Radków

Burmistrz Bednarczyk złożył wniosek do władz powiatu o przekazanie gminie drogi Wambierzyce-Raszków, aby sam mógł zdobyć kasę na jej wyremontowanie.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Trwają lub zmierzają ku końcowi remonty w 30 budynkach, którymi zarządza Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×