REKLAMA

Najpierw śmietniki, potem auto

- Pomyśl, nim wyrzucisz gorący popiół do kontenera - apelują strażacy.

Zaczynamy palić w piecach, a pozbywając się gorącego popiołu wyrzucamy go do kontenerów. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać.
No i się zaczęło. A właściwie zaczęło się dużo wcześniej. Już na początku września informowaliśmy o płonących śmietnikach na ul. Świdnickiej w dzielnicy Drogosław. Teraz spłonęły te przy ul. Kolejowej. Zniszczony został też samochód osobowy marki Passat. - Alarm przyszedł o godz. 4:00. O godz. 4:03 strażacy byli już na miejscu. Całkowicie spaliły się dwa kontenery i jeden częściowo. Od wysokiej temperatury opalił się też lakier Passata, który był zaparkowany obok pojemników - informuje Rafał Chorzewski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie. - To nie jest celowe działanie, jak np. podpalenie. Ktoś wyczyścił piec, wyszedł wyrzucił popiół, a to się tliło, dostało temperatury i tlenu i pożar gotowy - dodaje.
Zgłoszenia przeciągają się w czasie
- Niestety. Bardzo często zgłoszenia kierowane są na numer 112. Operator wypytuje zgłaszającego i to chwilę trwa. Następnie zgłoszenie przekierowane jest na 998, to też chwilę zajmuje, a następnie do nas - mówi Rafał Chorzewski. - My reagujemy natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia - dodaje. Strażacy apelują, aby mieszkańcy nie wyrzucali gorącego popiołu do kontenerów. Pytanie, czy te apele trafiają do ludzkiej świadomości? - Jak się zaczyna sezon grzewczy to zaczyna się wygrzebywanie gorącego żaru, który trafia do kontenerów. Kiedyś bardzo często problem z płonącymi śmietnikami pojawiał się na ul. Cmentarnej - mówi Chorzewski. - Od początku roku wyjeżdżaliśmy do 5 takich zdarzeń na ul. Akacjowej, 4 na ul. Kolejowej i 3 na ul. Topolowej - dodaje. Rafał Chorzewski zaznacza też, że najlepiej o zdarzeniach informować dzwoniąc na nr 998. Wówczas omija się centralę alarmową we Wrocławiu, a łączy bezpośrednio z dyspozytorem w Kłodzku. Tym sposobem oszczędzamy czas, który mogą wykorzystać strażacy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Najpierw śmietniki, potem auto

Obrazek użytkownika Zdenerwowany
  • Zdenerwowany
  • 31-10-2018

Niech teraz ten .........(cenzura) przyjdzie i odda mi za naprawę samochodu!!!!!!

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Trzy miesiące pozostały właścicielowi zamku w Ratnie Dolnym na zrealizowanie obowiązków jakie nałożył na niego konserwator zabytków. To chyba nierealne, więc co wtedy?

foto: pixabay.com

Będzie podwyżka, ale nie wiadomo jeszcze kiedy i jak duża. Już niedługo mieszkańcy miasta i gminy Radków zapłacą więcej za odprowadzenie ścieków. A podwyżka cen wody - jak zapewnia Michał Punda, prezes Radkowskich Usług Komunalnych - będzie jedynie symboliczna.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×