REKLAMA

Przez wójt ograniczą budowę światłowodu?

Orange może przerwać budowę światłowodu w Gminie Nowa Ruda przez dodatkowe koszty, jakich żąda od nich wójt Mierzejewska za prowadzenie robót na terenie gminnych nieruchomości.

Przez Mierzejewską szybki internet może nie dojść do naszych domów
Orange (dawniej Telekomunikacja Polska) buduje sieć szerokopasmową na terenie powiatu kłodzkiego za pieniądze pozyskane z Funduszy Europejskich. Dzięki temu mieszkańcy już wkrótce będą mogli korzystać z szybkiego dostępu do internetu. Niestety nie jest pewne, czy również w gminie Nowa Ruda. - W trakcie realizacji inwestycji, zaskoczeniem dla nas było naliczanie przez gminę Nowa Ruda niestandardowych, jednorazowych opłat za umieszczanie urządzeń telekomunikacyjnych na nieruchomościach gminnych. Podstawą naliczania opłat jest zarządzenie wójta Gminy Nowa Ruda z 1 sierpnia 2016 r. - tłumaczy powody problemów Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska. To zaskoczyło pracowników firmy telekomunikacyjnej, bo wprowadzenie skrajnie wysokich opłat - w porównaniu do wielu innych gmin, gdzie inwestuje Orange - powoduje nieopłacalność inwestowania na danym terenie.
Twarda sztuka
Choć sprawa ciągnie się już kilka miesięcy, to dalej nie ma przełomu. Jest za to zapowiedź możliwości ograniczenia budowy światłowodu na terenie gminy Nowa Ruda. Wojciech Jabczyński poinformował nas, że pomimo wielokrotnych apeli o zaprzestanie tego rodzaju praktyk, adresowanych do lokalnych samorządów przez administrację centralną, w tym przez Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego, włodarze gminy Nowa Ruda, pozostają nieugięci. - W ostatnich dniach Orange Polska podjął kolejną próbę uzgodnienia z gminą zmodyfikowanego podejścia do zasad naliczania i wysokości pobierania opłat. Brak zmiany podejścia Urzędu Gminy może spowodować zmniejszeniem skali inwestycji bądź jej wstrzymaniem w całości. Dotyczy to 1 247 gospodarstw domowych, które czekają na szybki internet - ostrzega Jabczyński.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (10): Przez wójt ograniczą budowę światłowodu?

Obrazek użytkownika Pan
 • Pan
 • 06-07-2018

Kolejny ogromny "sukces". Jeszcze trochę i trzeba będzie poprosić Panią wójt o ograniczenie tych sukcesów bo mieszkańcy Gminy już mają kanalizację, basen, chodniki itd. itp.
Obrazek użytkownika Adam
 • Adam
 • 06-07-2018

A na jakiej podstawie Orange chce bezpłatnie korzystać z czyjegoś mienia? Budują sieć na której będą zarabiać.A straszenie że nie zbudają sieci to śmiech na sali Są inne firmy.
Obrazek użytkownika multimedia
 • multimedia
 • 06-07-2018

Ciekawe ile M. dostala w lape aby tak ostro przeciwstawiac sie budowie takiej infrastruktury. Wiadomo ze 90% majac do wyboru swiatlowod a zwykly kabel wybierze swiatlo. Konkurencji brak. Multimedia i inne mniejsze sieci by przestaly istniec. Ot caly cel.
Obrazek użytkownika Internauta
 • Internauta
 • 06-07-2018

Może tak ujawnicie jakiej wysokości są to opłaty? 10 tyś. zł 100 tyś. zł
Obrazek użytkownika kolo
 • kolo
 • 06-07-2018

I znowu się czepia Pani Wójt ,ale to świadczy o poziomie tej niby gazetki,A może się czepisz Noworudzkich kibiców???
Obrazek użytkownika ja123
 • ja123
 • 06-07-2018

czyli dobrze robi wójtowa, nie będzie światłowodu! przecież gmina to jej folwark, a nie wspólnota mieszkańców, jak ktoś chce umożliwić mieszkańcom szerokopasmowy i tani dostęp do internetu, to mieszkańcy skorzystają, czy nie? tylko w sklepie takie jaja i tylko w jednej gminie! a może Adam i kolo to szczekacze Mierzejewskiej?
Obrazek użytkownika RE
 • RE
 • 09-07-2018

Opłaty to ok. 500 tyś zł za całą inwestycję Orange na terenie gminy. Jeśli Orange się wycofa to nikt inny przez najbliższe 10 lat nie wybuduje sieci światłowodowej w naszej gminie. A są już tak wkur..... na Mierzejewską, że hej. Nikt inny w żadnej gminie w Polsce nie nakłada na firmy budujące światłowody (w takiej skali) żadnych opłat. Np. Burmistrz Bednarczyk gdzie prowadzona jest ta sama inwestycja. Jeśli przez zarządzenie Mierzejewskiej Orange wycofa się z projektu (choćby częściowo) - to wyborcy wycofają wójtową z fotela - coś tak czuję.
Obrazek użytkownika wieś mak
 • wieś mak
 • 09-07-2018

Akurat na porządne BMW do urzędu będzie. Albo na sprawy sądowe z Golakiem....
Obrazek użytkownika Urzędnik
 • Urzędnik
 • 09-07-2018

Orange (jeśli się nie wycofa z projektu) pewnie gminie zapłaci te pół bańki. Tylko, że tego samego dnia odwoła się albo do wojewody albo do sądu i na bank wygra. Bo tak było w kilku przypadkach w Polsce, gdzie włodarzom wydawało się, że zbiją biznes na infrastrukturze światłowodowej. Tyle, że program "Cyfrowa Polska" zakłada współpracę samorządów (przynajmniej nieprzeszkadzanie) w budowie technologii XXI wieku. A wtedy Mierzejewska odda kasę z odsetkami i ewentualnymi karami.
Obrazek użytkownika Radek
 • Radek
 • 09-07-2018

Urzędniku, przecież to nie Mierzejewska odda tylko Urząd Gminy czyli de facto wszyscy mieszkańcy gminy.

foto: pixabay.com

Radkowskiej straży miejskiej nie jest obojętny los zwierząt. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze, którzy w 2018 r. podjęli 12 interwencji w sprawie zwierząt.

W takim lokalu mieszka trójka małych dzieci

Ten budynek nie ma fundamentów. Nikt nie pamięta, kiedy cokolwiek tu remontowano. Ściany pękają. Mieszkań dogrzać nie można, a ściany od podłogi do sufitu pokrywa grzyb. Lokatorzy rozkładają ręce i proszą o jedno - o godne warunki do życia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×