REKLAMA

Na szlaku na Włodzicę

foto: dolny-slask.org.pl

Zabytkowy portal stojący przy dawnym domu Klambtów zniknął z podwórka budynków przy ul. Piastów w centrum Nowej Rudy. Brama była niszczona, więc została przeniesiona. Teraz będzie ozdobą szlaku spacerowego przy Włodzicy.

Zgodę dał już konserwator zabytków. Jest jeden warunek. Przy bramie musi znaleźć się tablica informująca o jej historii i miejscu pochodzenia. Ma tam również znaleźć się zdjęcie przedstawiające dawny ogród rodziny Klambtów.
Wieczny zabytek
W latach 40 XIX w. na tyłach domu mieszkalnego przy ul. Piastów 19 znajdowała się wolnostojąca oficyna (19a), w której swą pierwszą siedzibę miało wydawnictwo W.W. Klambta. W latach 50 XIX wieku zostało ono przeniesione do nowej siedziby, a budynek przebudowano na dom ogrodowy, o wystroju w stylu neoklasycyzmu łączonego ze stylem arkadowym i neorenesansem florenckim. Fasada budynku skierowana była ku niewielkiemu, regularnemu ogrodowi ozdobnemu wypełniającemu tylną część parceli i mającemu za naturalne zamknięcie skalistą skarpę ul. Piłsudskiego. Ogród kształtowany przez gazony i nasadzenia drzew i krzewów, zdobiła neoklasycystyczna mała architektura, rzeźba figuralna oraz dekoracyjne wazony. Na stromej skarpie zbudowano terenowe schody.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Na szlaku na Włodzicę

W listopadzie ubiegłego roku internauci próbowali ratować Skansen Mini Zoo w Wambierzycach, jedną z najstarszych atrakcji turystycznych naszego regionu. Dziś czytelnicy alarmują, że zwierzęta, które w nim przebywają potrzebują pomocy.

Mieszkaniec natknął się w lesie w okolicach Włodzickiej Góry na rozszarpanego koziołka. My sprawdzamy, czy w lasach znów grasują wilki i czy miłośnicy leśnych wędrówek mogą czuć się bezpiecznie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×