REKLAMA

Prezes odwołany

Jagieła zapewnia, że zamierza rozwijać Agroreg

Rada Nadzorcza odwołała dotychczasowego prezesa Agroregu. Jerzy Dudzik został zwolniony zaledwie na ok. dwa lata przed emeryturą.

Przez lata wydało się, że Jerzy Dudzik na stanowisku prezesa jest nie do ruszenia. Działo się tak przede wszystkim dlatego, że Agroreg ma wielu udziałowców, a żaden z nich nie posiada ponad połowy udziałów. Przez lata więc tak naprawdę o tym, co dzieje się w Agroregu decydował burmistrz Tomasz Kiliński wspólnie z władzami ZPASu i władzami Województwa Dolnośląskiego. Te trzy instytucje w sumie są w ponad połowie właścicielami Agroregu. Po tym jednak, jak przed rokiem Platforma Obywatelska straciła kontrolę nad województwem, a w sejmiku zawiązała się koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami stało się jasne, że dni Dudzika na stanowisku prezesa mogą być policzone. I tak się stało. 29 stycznia nieoczekiwanie zwołano Radę Nadzorczą, a dwa dni później podczas niej odwołano Dudzika z funkcji prezesa. Z pięcioosobowego składu rady nadzorczej przeciwni byli jedynie przedstawiciele ZPAS-u i miasta Nowa Ruda. Dla Tomasza Kilińskiego, burmistrza Nowej Rudy to decyzja czysto polityczna. - Jako miasto, czyli największy akcjonariusz powinniśmy mieć wpływ na kształtowanie zarządu tej spółki i sposób jej prowadzenia. Niestety odbyło się to w sposób jakiś prawdopodobnie zamierzony politycznie, wykorzystując możliwości Rady Nadzorczej, która jest organem kompetentnym do powoływania i odwoływania zarządu bez jakiejkolwiek konsultacji z miastem Nowa Ruda, czyli największym akcjonariuszem tej spółki - podkreśla Tomasz Kiliński. Burmistrz Nowej Rudy nie ukrywa, że w czwartek, na dzień przed Radą Nadzorczą spotkał się z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim licząc, że jego przedstawiciel w radzie nadzorczej nie poprze wniosku o zmianę prezesa. - To maleńki, bo 3% udziałowiec, ale jego głos był można powiedzieć decydujący. Ale pan marszałek uznał, że takie są polityczne uwarunkowania i działania i w związku z tym on będzie za odwołaniem. Pozostawię to bez komentarza - mówi Kiliński. - Nie należy takich decyzji podejmować w sposób polityczny, bez konsultacji na temat składu zarządu, nowego prezesa, przyczyn odwoływania prezesa, w spółce, która osiąga ok. milionowy zysk za rok 2019, która w sposób znaczący przyczynia się do rozwoju miasta i regionu - grzmi burmistrz.

Nowy prezes z Ząbkowic

Jeszcze w piątek do Agroregu przyjechał nowy prezes. To Dariusz Jagieła z gminy Ząbkowice Śl. Zrobiło się o nim głośno przed ponad rokiem, gdy wystartował w wyborach na burmistrza Ząbkowic Śl. Przegrał jednak z dotychczasowym burmistrzem Marcinem Orzeszkiem. Jagieła zapewnia, że zamierza rozwijać Agroreg i uspokaja pracowników, że nie zamierza robić olbrzymich roszad kadrowych. Spotkał się z nimi we wtorek, 4 lutego.

Dobra, czy zła sytuacja?

Choć Kiliński mówi o prawie milionowym zysku za ubiegły rok, jaki osiągnął Agroreg, to nie wspomina o tym, co jest zapisane w sprawozdaniu rocznym za 2018 r. Ze złożonego w ubiegłym roku sprawozdania z działalności Agroregu w 2018 r. wynika, że spółka wcale w takiej świetnej sytuacji nie jest. - Spółce brakuje ok. 2 mln zł na dokończenie inwestycji „Adaptacja budynków i infrastruktury na Noworudzki Inkubator Technologiczny (...) - przyznał Dudzik w tym dokumencie. Zagrożenia widział też w dalszym udzielaniu pożyczek przez fundusz pożyczkowy działający przy Agroregu. - Spółka nie posiada już możliwości wnoszenia wymaganego udziału własnego na pozyskiwanie dodatkowego kapitału pożyczkowego, co powoduje ograniczenie rozwoju tej formy działalności - alarmował prezes. Dudzik obawiał się też, że nie będzie miał więcej kasy jako Agroreg z wynajmu pomieszczeń, w kilku obiektach należących do spółki. - Zauważa się zagrożenie w pozyskiwaniu nowych najemców. Ocenia się, że jest to skutek spowolnienia koniunktury na lokalnym rynku oraz wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - wskazał prezes.

Do nich należy Agroreg Spółka liczy 24 udziałowców. Oto najwięksi z nich:

46,54 % - Miasto Nowa Ruda 36,97 % - Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie: 7,13 % - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 4,22 % - Spółka Restrukturyzacji Kopalń 2,34 % - Województwo Dolnośląskie 1,20 % - Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej S.A. w Przygórzu

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Prezes odwołany

Obrazek użytkownika Tomasz
  • Tomasz
  • 26-02-2020

Czas jeszcze na zmianę burmistrza i pogonienie tej całej układowej kliki....
Obrazek użytkownika PiS
  • PiS
  • 27-02-2020

Powoli rozpada sie sitwa kolesi wzajemnej adoracji .Brawo PiS

Szpital w Dzierżoniowie poinformował, że od dziś (4 kwietnia) do odwołania wstrzymane zostają przyjęcia pacjentek do porodów fizjologicznych i cięć cesarskich na oddział ginekologiczno – położniczy. Część ginekologiczna oddziału funkcjonuje bez zmian.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×