REKLAMA

Niech skansen przetrwa

Kolejna próba ratowania skansenu i mini zoo w Wambierzycach.

To miejsce powstało jeszcze w latach 80-tych. Zrodziło się z inicjatywy i wielkiej pasji Mariana Gancarskiego, który na terenie swojego gospodarstwa agroturystycznego otworzył muzeum. Nie byle jakie, bo mieszczące kilkanaście tysięcy eksponatów. Wśród nich znajdziemy głównie przedmioty dobrze nam znane, wykorzystywane na co dzień. Niektóre, być może dziś już zapomniane. W skansenie zobaczymy też szable, czy broń, która dała początek kolekcjonerskiej pasji właściciela; XVI-wieczną figurkę śpiącego rycerza, podkowę woła, szafę śląską z 1793 r., dziewiętnastowieczne wózki dziecięce czy kolekcję żelazek, których jest ponad 120 i wiele innych pamiątek dawnych lat. W tym miejscu mówią wieki. Tu żywa jest o nich pamięć. Przez lata Pan Marian łączył pasję z prowadzeniem gospodarstwa, a stworzone przez niego miejsce z roku na roku odwiedzało coraz więcej gości. Oprócz muzeum, Pan Marian opiekuje się też zwierzętami, które są uwielbiane przez odwiedzających skansen. Są wśród nich kury, jeleń, sarna, dzikie świnie, struś, nutrie itp. Niestety pojawiły się niepokojące informacje o stanie zdrowia Pana Mariana, który pozostał sam z tym, co kocha - ze swoim skansenem, dziś trochę zaniedbanym. Odwiedzających też jest coraz mniej, a to oni właśnie wywoływali uśmiech na twarzy właściciela. To właśnie dlatego fani skansenu nie tylko z naszego terenu postanowili zorganizować internetową akcję i na jednym z portali społecznościowych zachęcają do odwiedzenia Wambierzyc: „Jeśli możesz, odwiedź to wyjątkowe miejsce, kup bilet (4 zł) i z uśmiechem spędź tam czas, bo tylko dzięki Odwiedzającym Pan Marian i Skansen mają szansę przetrwać. Udostępnij i zachęć znajomych do odwiedzin! Wiejska 52, Wambierzyce”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Niech skansen przetrwa

foto: użyczone

Ręce opadają. Na cmentarzu w Ścinawce Dol. znów jest bałagan - alarmują mieszkańcy.

foto: pixabay.com

Zabił kolegę i poszedł siedzieć. Dziś jest na wolności. Wrócił do rodzinnej wsi, a jej mieszkańcy zastanawiają się jak będzie dalej?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×