REKLAMA

Nowa Ruda. Przemoc przybiera na sile

W Nowej Rudzie przemoc domową w formie fizycznej odnotowano w 28 przypadkach

Gdy świat boryka się z pandemią koronawirusa, w coraz większej ilości naszych domów dochodzi do prawdziwych tortur. Jak sytuacja wygląda u nas, ile wydano tzw. niebieskich kart i czy ofiar przemocy przybywa?

NOWA RUDA

Do połowy grudnia w mieście było uruchomionych 29 nowych procedur Niebieskich Kart. Łącznie w 2020 r. prowadzone były 42 Niebieskie Karty (co wynikało z procedur uruchomionych przed 2020 r.) - Przemoc domową w formie fizycznej odnotowano w 28 przypadkach – ujawnia Elżbieta Gabryszak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie. - Należy jednak zaznaczyć, że przemocy fizycznej zawsze towarzyszy przemoc psychiczna. Wyłącznie z przemocą psychiczną mieliśmy do czynienia w dwóch przypadkach – dodaje Gabryszak. Dziś 31 mieszkanek Nowej Rudy ma założoną Niebieską Kartę. Średni wiek ofiar przemocy to 42 lata. Dla porównania w 2018 r. prowadzone były 24 procedury Niebieskiej Karty, a w 2019 r. już 33. W porównaniu z 2020 r. liczba kobiet doświadczających przemocy domowej wzrosła. W porównaniu z 2018 r. o 18, a w porównaniu z rokiem ubiegłym o 9 przypadków.

 

 

GMINA NOWA RUDA

Na terenie Gminy Nowa Ruda więcej jest kobiet wobec, których istnieje podejrzenie, że są ofiarami przemocy, a przemoc fizyczna połączona jest z przemocą psychiczną w każdej procedurze prowadzonej przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - W 2020 r. 18 kobiet, to osoby doznające przemocy. Ich średni wiek to 30-40 lat. Liczba kobiet wobec, których istnieje podejrzenie, że doznają przemocy wzrosła w stosunku do lat ubiegłych o 20% - wylicza Brygida Wolańska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Nowa Ruda.

 

MIASTO I GMINA RADKÓW

 W Radkowie od początku 2020 r. procedura Niebieskiej Karty prowadzona była w 27 rodzinach przy czym 6 procedur to procedury, które są kontynuacją tych wszczętych w 2018 r. i 2019 r., a 21 to procedury wszczęte w tym roku. - Obecnie aktywnych jest 17 kart, a to oznacza, że 8 zostało zamkniętych. Jedna dotyczy mężczyzny jako ofiary przemocy - ujawnia Marta Jurowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawce Śr. - Zdecydowanie jednak dominuje przemoc psychiczna, przeważnie jej powodem jest nadużywanie alkoholu przez sprawców. Osobami doświadczającymi przemocy zdecydowanie są kobiety, na 27 procedur tylko 3 dotyczyły mężczyzn uznanych jako osoby będące ofiarami przemocy. W pozostałych 24 przypadkach ofiarami były kobiety. Ich średnia wieku to 49 lat, w rzeczywistości przewaga dotyczy kobiet 60+ - dodaje Jurowska.

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nowa Ruda. Przemoc przybiera na sile

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Kłodzko. Radni zdecydowali o udzieleniu pożyczki dla kłodzkiego PKS-u. Czy dzięki temu uda się go uratować?

Szczepienia w Powiecie Kłodzkim zaczęły się pod koniec grudnia. Ilu mieszkańców zaszczepiono do tej pory?

Fot. Zieleniec Ski Arena

Ośrodki narciarskie w Powiecie Kłodzkim informują o swoich decyzjach wobec dalszych obostrzeń.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×