REKLAMA

Zmowa milczenia jest przerywana

foto: pixabay.com

„Tylko nie mów nikomu”. To film o pedofilii w Kościele, który obejrzało już 7 milionów Polaków w internecie. Dokument Sekielskiego to kolejna odsłona twarzy polskich duchownych – ludzi, u których wierni powinni znaleźć wsparcie i którzy powinni być ich ostoją. Księża, którzy pojawili się w filmie nie tylko wykazali się skłonnościami pedofilskimi, ale byli też zarejestrowani jako współpracownicy SB.

Film szokuje. Tomasz Sekielski ujawnia w nim kolejne przypadki pedofilii w Kościele. Dociera do ofiar i ich oprawców. Pokazuje też jak dziś, po takiej traumie żyją ofiary duchownych. My z kolei o film i problem pedofilii w Kościele zapytaliśmy ks. Krzysztofa Iwaniszyna, proboszcza słupieckiej parafii.

Jak proboszcz jako osoba związana z kościołem czuje się, gdy ogląda takie filmy lub o nich słyszy?

Nie widziałem jeszcze tego filmu, ale domyślam się co tam jest i jest to dla mnie bolesne. Jest to wielkie uderzenie w Kościół i bardzo takie rzeczy przeżywam. Zawsze kiedy zło dotyka człowieka - księdza, czy każdego z nas jest to bolesne.

Z czego wynika to, że ludzie, którzy służą Bogu i wiernym dopuszczają się takich czynów? Czego być może brakuje księżom, którzy na taki czyn się decydują?

Za wszystkim stoi szatan, który jest głównym sprawcą grzechu. Uderza za wszelką cenę. Uderza w pasterzy, żeby rozproszyły się owce. Teraz mamy Tydzień Dobrego Pasterza, a jest nim Jezus Chrystus, który powołuje nowych pasterzy, żeby na jego wzór głosili Ewangelię i pełnili czyny miłosierdzia. Dlatego też diabeł nie odpuszcza i uderza w tych pasterzy. Chce żeby to się odbiło w Kościele, we wspólnocie ludzi wierzących. Za wszystkim stoi zły duch, który kusi za wszelką cenę. A ksiądz jest też człowiekiem, nie jest aniołem i zły duch to doskonale wykorzystuje. Z naszej strony potrzeba wielkiej modlitwy, proszenia o łaskę, żeby się mu opierać.

To trudny temat. Dla nas wiernych i dla Was duchownych. Czy księża, którzy dopuścili się tak okropnych czynów powinni zostać ukarani tak samo jak każdy inny przestępca?

Tak. Oczywiście, każdy jeden, również ksiądz. Tutaj nie ma lepszych i gorszych. Każdy jeden, jeżeli zostanie skazany i zostaną mu te czyny udowodnione powinien być ukarany. Także ksiądz.

Problem m.in. pedofilii w Kościele kiedyś nie był tak eksponowany. Nie mówiło się o tym tak głośno. Dopiero od kilku lat ujawniane jest to zło w polskim i nie tylko Kościele. Czy to oznacza, że dawniej go nie było?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Też nigdy o tym nie słyszałem i nie wiedziałem. Teraz się o tym słyszy. Nie wiem, czy to jest jakiś znak czasów, trudno powiedzieć. Nie wiem czy to kiedyś było, czy nie. Dzisiaj jest i musimy się z tym zmierzyć. Bardzo pokornie i zawierzyć Bożemu Miłosierdziu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zmowa milczenia jest przerywana

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×