REKLAMA

Nowa Ruda. Powstanie izba wytrzeźwień?

Ministerstwo Zdrowia chce, aby każda taka gmina miała izbę wytrzeźwień

Fot. Gazeta Noworudzka

Ministerstwo Zdrowia wysuwa kolejny kontrowersyjny pomysł. Tym razem chodzi o izby wytrzeźwień i obowiązek tworzenia ich w każdej gminie, czyli również w Nowej Rudzie. Co na to nasi samorządowcy?

Nowa Ruda. Chodzi o powstanie izb w mniejszych miejscowościach, tych poniżej 50 tys. mieszkańców. Ministerstwo Zdrowia chce, aby każda taka gmina miała izbę wytrzeźwień, a tym samym chce nałożyć na władze miast i gminy obowiązek ich otwierania. Oczywiście pieniądze na ich utworzenie miałyby pochodzić z kasy samorządów i pieniędzy na profilaktykę przeciwalkoholową. To byłoby kolejne obciążenie dla samorządów, trudno zatem dziwić się, że włodarze gmin do pomysłu nie podchodzą z radością. - To nie jest dobry pomysł, a zwłaszcza jeżeli nie będzie na to finansowania, bo my środki na profilaktykę przeciwalkoholową wykorzystujemy w całości. Są one potrzebne i są ograniczone, więc na pewno nie wystarczą na funkcjonowanie takiego miejsca - mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy. - Dzisiaj takie osoby trafiają do noworudzkiego aresztu, gdzie trzeźwieją. Na pewno nie popieram tego pomysłu na zasadzie, że dorzucone zostanie nam kolejne zadanie do realizacji bez pieniędzy – dodaje burmistrz.

Powiatowa, nie gminna

Mirosław Kalitowski, komendant noworudzkiej Straży Miejskiej nowych planów rządu również nie popiera, bo najczęściej jest tak, że osoby nietrzeźwe strażnicy odwożą do miejsca zamieszkania. - Tak nakazuje ustawa i rozporządzenie, a jeżeli osoba nietrzeźwa stwarza zagrożenie dla siebie lub innych osób to wówczas trafia ona do noworudzkiego aresztu. I takie przypadki też się zdarzają. W ubiegłym roku kilka takich sytuacji było. Najczęściej jednak te osoby odwożone są do miejsca zamieszkania. Nawet teraz w czasie pandemii, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – podkreśla Mirosław Kalitowski. - Zazwyczaj są to znane nam już osoby, chociaż sporadycznie zdarzają się takie, których nie znamy, ale i takie osoby odwozimy – dodaje komendant. Również w ocenie komendanta noworudzkich strażników miejskich gminna izba wytrzeźwień nie jest dobrym pomysłem. Ale dla całego powiatu już tak. - Jedna na cały powiat rozwiązałaby sprawę gmin, bo czasami jest tak, że danej osoby nie mamy gdzie odwieźć, bo jest np. osobą bezdomną. I tu pojawia się problem, który trzeba rozwiązać. Jeżeli np. osoba nietrzeźwa leży na ziemi, jest mróz, a jest bezdomna, to odwożona jest do aresztu i tam musi wytrzeźwieć – przypomina komendant.

 

Konkubent Lucyny K. który wraz z nią miał dopuścić się zabójstwa dziecka przebywa w zakładzie karnym w Kłodzku

To już pewne, Hania przed śmiercią była bita i kopana przez konkubenta swojej matki

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Nowa Ruda. Powstanie izba wytrzeźwień?

Obrazek użytkownika b. stronianin
  • b. stronianin
  • 08-03-2021

To są jakieś jaja bo w Warszawie zlikwidowali Izbę Wtyrzeźwień na Kolskiej z długoletnią tradycją.
Obrazek użytkownika Radek
  • Radek
  • 09-03-2021

Odwoza do domu.Super nie ma jak darmowa taksowka.Od dziś będę korzystał

Fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

Duszniki-Zdrój: Trwa szkolenie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z pracy na dużych wysokościach. Zobacz zdjęcia

Fot. UM Kudowa-Zdrój

Sprawdź kiedy możesz wykonać szybki test, po którym wynik uzyskasz po pół godzinie

Fot. FB/Jacek Hecht

Radni postulują o budowę nowego szpitala w Kłodzku. Czy jest na to szansa?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×