REKLAMA

Leśnicy wyeliminują ludzi

foto ilustracyjne pixabay.com

W Jugowie ma szansę powstać hala produkcyjna, budynek administracyjny wraz z oczyszczalnią ścieków, a dookoła nich nowe drogi. To nowa inwestycja Nadleśnictwa Jugów, która pochłonie ponad 1,5 miliona złotych.

Inwestycja realizowana będzie z pieniędzy Nadleśnictwa Jugów na terenie istniejącej szkółki w Jugowie. Cel - przede wszystkim zmechanizowanie i zautomatyzowanie produkcji sadzonek buka, jodły i dębu. Znacząco mają też być ograniczone prace ręczne, a sadzonki będą hodowane w pojemnikach, które są lepiej dostosowane do sadzenia w naszych lasach. - To zadanie nie zostało jeszcze zatwierdzone przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Mamy jednak nadzieję na uzyskanie akceptacji w najbliższych miesiącach - mówi nam Jan Lenart, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów. - Produkowane będą sadzonki, ale to będzie trochę wyższa technologia - my to określamy jako sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym - dodaje Lenart.

To co jest potrzebne

Produkowane będą sadzonki drzew, które leśnicy sadzą na terenie nadleśnictwa (świerk, buk i jodła). To dla leśników bardzo ważna inwestycja, bo nowe sadzonki mają być przygotowane na coraz większe susze. Sadzonki będą produkowane w inny sposób, z bryłką w pojemniku. - Ona cały czas w nim jest. Od szkółki, na powierzchnię do sadzenia jest przemieszczana w odpowiednim pojemniku, czyli korzeń nie przeżywa tak tego stresu. Następnie sadzonka jest wsadzana z tą bryłką, ziemią, substratem odżywczym w glebę. Bryłka przez kilkanaście dni jest wilgotna, ma składniki odżywcze pozwalające przeżyć sadzonce trudne warunki - tłumaczy Lenart.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Leśnicy wyeliminują ludzi

- Strach nie zabija - zarażaj spokojem, zostań w domu - namawiają noworudzianie Agata Felczak i Patryk Kamiński, których filmik ma już ponad trzydzieści tysięcy wyświetleń.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×