REKLAMA

"Ave Verum" na kilkadziesiąt głosów

Nie tylko bazylika w Wambierzycach, ale również kościół w Tłumaczowie co najmniej raz w roku rozbrzmiewa muzyką

Muzyka chóralna mało gdzie brzmi tak dobrze jak właśnie w kościołach. Niewielka świątynia w Tłumaczowie (kościół filialny Parafii we Włodowicach), która w obecnej formie pochodzi z II połowy XVII w., wydaje się być do tego stworzona: barokowy i rokokowy wystrój, klasycystyczne organy, do tego mocne współbrzmienie kilkunastu lub kilkudziesięciu głosów. Całe wydarzenie ma propagować piękno tej muzyki, nie tylko wśród mieszkańców Tłumaczowa.

W tym roku w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Tłumaczowie wystąpią chóry: „Salve Regina” ze Szczawna-Zdroju pod dyrekcją Małgorzaty Owczarczak, „Veni Lumen” z Borka Strzelińskiego pod dyrekcją Pawła Ożgi, Miejski Chór Mieszany „Lutnia” z Kłodzka pod batutą Witolda Jurana, Zespół Kameralny z Wrocławia pod kierownictwem Natalii Kozik i „Laudate Dominum” z Włodowic/Tłumaczowa pod kierownictwem Renaty Klechy-Kozik.

Występy chórów poprzedzi instrumentalne wykonanie utworu „Po górach, dolinach”, który stał się już hymnem Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej. Tradycją stało się też zakończenie koncertu utworem w wykonaniu wszystkich chórów razem. W tym roku będzie to „Ave Verum” Edwarda Elgara na kilkadziesiąt głosów.Dzień później Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej przeniosą się do Bazyliki w Wambierzycach, która ma już znaczny dorobek w zakresie koncertów muzyki, zwłaszcza chóralnej. Przypomnijmy, iż tylko w czasie I Wambierzyckich Spotkań Muzycznych im. I. Reimanna wystąpiło w niej kilka znamienitych zespołów, w tym Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod batutą prof. Macieja Wielocha. Ósmego października, podczas mszy św., zaśpiewają Chór „Laudate Dominum” i Zespół Kameralny.

Cała inicjatywa zrodziła się dokładnie cztery lata temu, za sprawą Parafii rzymskokatolickiej we Włodowicach i proboszcza ks. Jarosława Genibora. Złożyli wniosek za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Kłodzkiej Wstęgi Sudetów i otrzymali dofinansowanie, dzięki któremu zostały zakupione stroje i instrument muzyczny dla Chóru „Laudate Dominum”, jak również odbyły się warsztaty. Zwieńczeniem był koncert, który dał początek Sudeckim Dniom Muzyki Chóralnej. W ciągu trzech edycji udział w nich wzięło przeszło 12 różnych chórów, m.in. z: Nowej Rudy, Srebrnej Góry, Krosnowic, Bystrzycy Kłodzkiej, ale też z odległej Trzcianki (Wielkopolska). Zasadą jest, aby wykonawcy się nie powtarzali, a wyjątek stanowią oczywiście gospodarze – Chór „Laudate Dominum”. Od ubiegłego roku patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje biskup świdnicki Ignacy Dec, a od początku wspiera je Gmina Radków – tak pod względem organizacyjnym, jak i finansowym.

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): "Ave Verum" na kilkadziesiąt głosów

Podpalał wiaty przystankowe oraz pojemniki na śmieci. Został zatrzymany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 90 miesięcy. O tym, jaki ostatecznie los go spotka zdecyduje sąd.

 

Wiele tygodni poczekamy, aby Noworudzkie Usługi Komunalne opróżniły nasze przydomowe szambo. Dlaczego tak długo?
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×