REKLAMA

Kufle wróciły do „domu”

Trzy okolicznościowe kufle upamiętniające 600-lecie Nowej Rudy, wróciły do miasta. Przywiozła je Irena Świechowska z Grodziska Mazowieckiego.

O tych kuflach na łamach Gazety Noworudzkiej pisaliśmy dokładnie rok temu. To właśnie wówczas odezwała się do nas pani Irena, mieszkająca we wsi Opypy położonej w województwie mazowieckim w gminie Grodzisk Mazowiecki. Robiąc porządki znalazła trzy kufle z herbem Nowej Rudy, na których widnieje data 1337 – 1937. Kufle, rodzina pani Ireny dostała od państwa Aftowiczów, którzy w latach 60-tych mieszkali w pałacu znajdującym się we wsi. Od samego początku kobiecie zależało, aby te pamiątki wróciły do swoich korzeni, do Nowej Rudy. I tak się stało. Wracając z Mazur pani Irena wraz z mężem i kuflami zawitała do nas i cenne dla niej pamiątki osobiście przekazała burmistrzowi. - Spotkanie było bardzo sympatyczne. Bardzo fajnym podejściem jest, jeżeli ktoś widzi wartość w kilku kuflach, które dla niektórych może by tej wartości nie miały. Te kufle są stąd, z Nowej Rudy z roku 1337 więc dla nas przedstawiają jakąś wartość i można je pokazać. Pani Irena będąc daleko stąd podjęła działania, aby te przedmioty trafiły do miejsca, w którym powinny się znaleźć. To bardzo sympatyczni ludzi. Niestety historia kufli nie jest znana. Pani Irena wie od kogo one trafiły do jej domu, ale nie wie jak trafiły tam. Ta wiedza w pewnym momencie się urywa - mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.- Są to przedmioty, które będziemy chcieli wyeksponować i pokazać. Jeszcze nie zdecydowałem gdzie. Być może w Muzeum Górnictwa ponieważ to miejsce odwiedza bardzo wielu turystów – dodaje burmistrz.

Sentymentalnie

Nie tylko kufle wróciły do Nowej Rudy. Burmistrz Kilińskie ujawnia co jeszcze pozostało w mieście lub do niego wróciło. - Spotkałem się już kilka razy z podobnym podejściem dotyczącym różnych przedmiotów. Mam u siebie w biurze mebel, który odkupiłem kilkanaście lat temu od osoby wyjeżdżającej ze Słupca. Mebel, na którym jest wizerunek kościółka na Górze Wszystkich Św. On w jakiś sposób też trafił, prawdopodobnie po wojnie do tej rodziny. Rodzina nie wykluczała, że pochodził może z jakiejś zakrystii kościelnej. Odkupiłem go, a pan który do mnie zadzwonił powiedział, że nie chciałby aby ten mebel trafił gdzieś w świat - zdradza Tomasz Kiliński. - Kiedyś jeden pan z Łodzi przywiózł mi oryginalne plakaty z Festiwalu Szkół Artystycznych z lat 70, które znalazł w swoim domu, a które kupił od osoby związanej z Akademią Muzyczną, która uczestniczyła w festiwalach na początku lat 70. Więc są takie rzeczy. Pojawiali się nawet ludzie, którzy mieli kronikę Wittiga – dodaje burmistrz.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Kufle wróciły do „domu”

KPP Kłodzko

Policjanci zapowiadają, że akweny wodne w naszym powiecie będą przez nich kontrolowane przez całe wakacje

Fot. OSP KSRG Nowa Ruda

Nowa Ruda: W wyniku tego zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. Co się tam wydarzyło?

Fot. Redakcja

Kłodzko: Dwa samochody osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Łużyckiej z Grunwaldzką. Zobacz film z miejsca zdarzenia

Fot. Mateusz Jellin - Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×