REKLAMA

Gmina Radków przyjmie rodzinę z Kazachstanu

Już kiedyś do Gminy Radków sprowadzono jedną rodzinę z Kazachstanu

Fot. Wikipedia/Jacek Halicki

Radków przyjmie 3-osobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu. Co gmina musi zapewnić nowym mieszkańcom?

Gmina Radków. To nie pierwsza rodzina obywateli Kazachstanu polskiego pochodzenia, która zamieszka w mieście i gminie Radków. Od wielu lat na naszym terenie już żyją dwie takie rodziny. - Mamy wiele takich propozycji. Już kiedyś sprowadziliśmy jedną rodzinę z Kazachstanu, później drugą. Teraz znów mamy 5, czy 6 takich propozycji. Są to polskie rodziny, które kiedyś, podczas wojny wywieziono z kraju. Oni już od lat 90 wysyłają do wszystkich polskich gmin rocznie po kilkanaście takich wniosków, próśb i zapytań – przyznaje Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa. Zazwyczaj to są osoby w połowie powiązane z przedwojenną Polską, Kresami, ale nie np. z samą ziemią kłodzką, czy Dolnym Śląskiem.

Prawie 200 tys. zł od państwa

Każda gmina przyjmując taką rodzinę musimy jej zapewnić dosłownie wszystko – mieszkanie, pracę, szkołę, żłobek itd. Pomaga też w tym polski rząd, który na każdą rodzinie gminie przekazuje po 183 tys. 915 zł. - Pieniądze zostają wykorzystane m.in. na urządzenie mieszkania, czyli na przykład zakup mebli. Rodzina musi mieć też zapewnione wyżywienie na pierwszych kilka dni. Trzeba zapewnić też pracę. Jeden z członków rodziny, którą wcześniej przyjęliśmy pracuje np. w Radkowskich Usługach Komunalnych jako kierowca – mechanik i z tego co wiem, to prezes Punda jest bardzo z niego zadowolony – podkreśla Bednarczyk. Rodzina, która przyjedzie do nas z Kazachstanu zamieszka w jednym z domów należących do gminy przy ul. Leśnej w Ścinawce Śr. 

 

 

DOWIEDZ SIĘ, JAK DOSZŁO DO PODMIENIENIA CIAŁ PODCZAS POGRZEBU

3 MARCA ODBYŁ SIĘ POGRZEB TRAGICZNIE ZMARŁEJ HANI Z KŁODZKA

SPRAWDŹ, CZY BRYTYJSKA ODMIANA KORONAWIRUSA DOTARŁĄ JUŻ DO NASZEGO POWIATU

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Gmina Radków przyjmie rodzinę z Kazachstanu

Fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

Duszniki-Zdrój: Trwa szkolenie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z pracy na dużych wysokościach. Zobacz zdjęcia

Fot. UM Kudowa-Zdrój

Sprawdź kiedy możesz wykonać szybki test, po którym wynik uzyskasz po pół godzinie

Fot. FB/Jacek Hecht

Radni postulują o budowę nowego szpitala w Kłodzku. Czy jest na to szansa?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×