REKLAMA

Nie wezmą pożyczki

foto: pixabay.com

Gdy były pieniądze, nikt z nich nie korzystał. Niedawno gminni urzędnicy zapowiedzieli, że wybudują kanalizację w Jugowie z kredytu. Teraz zrezygnowali z zaciągnięcia pożyczki. Pytanie czy z kanalizacji również?

Jeżeli ziści się plan Mierzejewskiej, która chce budować kanalizację z kredytu, to zadłużenie gminy może być większe niż za czasów Karwowskiego. A to jest możliwe, bo wójt ma już większość w radzie. Przeszła na jej stronę część obozu radnych Bożeny Sołek-Muzyki. To w większości nauczyciele pracujący w szkołach zarządzanych przez Mierzejewską, więc nie jest to zaskoczeniem.

Zielone światło dla kredytu

Wójt chce budować kanalizację w Jugowie owszem, ale za kasę z kredytu. A ten ma opiewać na blisko 15 milionów złotych. Podejmując uchwałę budżetową na ten rok przed kilkoma tygodniami nasi radni dali wójt zielone światło na zaciągnięcie pożyczki na kanalizację w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Później ma przyjść czas na kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wieloletniej prognozie finansowej gminy do 2025 r. na kanalizację przewidziane jest 12 milionów złotych.

Zmiany?

Teraz radni zrezygnowali z zaciągnięcia w 2020 r. pożyczki w kwocie miliona 544 tys. 198 zł. Co to oznacza dla kanalizacji w Jugowie? - Inwestycja będzie. Nikt nie chce z tego rezygnować. Ja sobie nie wyobrażam, żeby kanalizacji w Jugowie, czy w Ludwikowicach Kł. nie było. Inwestycja może być jedynie lekko przesunięta w czasie - mówi Janusz Ferenc, gminny radny. - Wszystko musi być dobrze zaprojektowane i technicznie dograne. Nie będziemy brali pożyczki jeżeli ona jest w tej chwili niepotrzebna. Jak będzie potrzebna i zasadna na budowę, to ją zaciągniemy - dodaje radny.

Trochę historii o kanalizacji

Radny Marcin Antosik już w marcu ubiegłego roku zadawał wójt Mierzejewskiej konkretne pytania na temat budowy jugowskiej kanalizacji. Pytał wówczas Mierzejewską o to na jakim etapie jest kompletowanie dokumentów dotyczących budowy kanalizacji, ile będzie kosztowała, gdzie były lub zostały złożone wnioski o dofinansowanie jej budowy, ile razy gmina ubiegała się o dotację na ten cel, czy budowa zostanie podzielona na etapy, jakie ulice obejmie budowa, kto i na jakich warunkach będzie mógł się do niej podłączyć. Gmina zapewniała, że posiada program (funkcjonalno – użytkowy) budowy kanalizacji sanitarnej i modernizacji sieci wodociągowej w Jugowie. Koszt to ok. 15 milionów złotych, a jedyną instytucją, do której wniosek o dofinansowanie można złożyć jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, U wniosek będzie składany. Projekt budowy kanalizacji w Jugowie powstał w 2008 r. ale gmina o dotację na jej budowę ubiegała się tylko raz, w 2016 r. Wówczas wniosek nie został zakwalifikowany ze względu na naruszenie przepisów dotyczących środowiskowych uwarunkowań przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę w 2009 r., tłumaczyła Mierzejewska. Dziś na terenie sołectwa Jugów nie ma aktualnie żadnej nieruchomości podłączonej do kanalizacji.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie wezmą pożyczki

- Strach nie zabija - zarażaj spokojem, zostań w domu - namawiają noworudzianie Agata Felczak i Patryk Kamiński, których filmik ma już ponad trzydzieści tysięcy wyświetleń.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×