REKLAMA

Powiernik, który zwraca przeszłość

foto: Krystyna Lemańska

7 tysięcy złotych przeznaczyły władze Nowej Rudy na produkcję „Powiernika” - filmu, którego bohater ma do spełnienia pewną misję - próbuje zwrócić ludziom ich historię.

Bohaterowie filmu są jednocześnie dawnymi mieszkańcami Nowej Rudy.
„Powiernik”, to nowy film Mateusza Kudły i Łukasza Kazek, dziennikarza i popularyzatora historii - tej wojennej i tragicznej historii. Bohaterem filmu jest tytułowy Powiernik, w którego wciela się Kazek. To człowiek, który zwraca ludziom ich historię i przeszłość. - To film o podróży do przeszłości i do świata ludzi związanych z Dolnym Śląskiem i naszym rejonem Gór Sowich, z powiatów wałbrzyskiego i kłodzkiego. To poszukiwanie ludzi, depozytów i ich historii - mówi Łukasz Kazek. - Są to bardzo często więźniowie obozu, ludzie z całego kraju, ale też pierwsi powojenni osadnicy. Każdy z nich coś tu zostawił. Albo marzenie albo historię, która nigdy nie została dokończona. Powierzają ją Powiernikowi, który stara się ją zakończyć i spełnić ich marzenia. Jednym z nich może być np. zwrócenie odnalezionych listów - dodaje. Jednym z mocnych akcentów filmu, zdaniem Łukasz Kazka są depozyty i listy związane z Nową Rudą i jej mieszkańcami. Zwłaszcza z Gerhardem Ditnerem i Edith Bittner, którzy przed wojną mieszkali w Nowej Rudzie. Byli prawdopodobnie zaręczeni, a po wojnie planowali ślub. - Jesteśmy po przetłumaczeniu 45% listów. Mamy wywołanych 80 zdjęć z negatywów. Wiemy jak wyglądała Nowa Ruda, jak zawierały się przyjaźnie np. pomiędzy właścicielami sklepów - mówi Kazek. - Dzięki temu znamy Gerharda Ditnera i jego szlak wojenny. Wiemy też, że jego jednostka nie uczestniczyła w zbrodniach wojennych. Nie wiemy nic o Edith, bo zmieniła nazwisko - dodaje. Film zobaczymy w 2019 r. - Zostały nam ostatnie zdjęcia i podróż do Niemiec. Próbujemy znaleźć ślady Edith. Po zakończeniu prac nad filmem, chcemy go wystawić na 100 różnych festiwalach na świecie m.in. w Polsce, Austrii i na Węgrzech - zapowiada Kazek. Przypomnijmy, że ostatnia produkcja Łukasza Kazka i Mateusza Kudły - „Ludzie z klisz” została nagrodzona m.in. podczas festiwalu w Cannes.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Powiernik, który zwraca przeszłość

Nie płacą na dzieci, a ich długi liczone są w milionach złotych.

Wciąż zablokowany jest przejazd drogą powiatową prowadzącą z centrum Dzikowca w stronę Podlesia. Sprawdzamy, czy i kiedy wójt Mierzejewska tę drogę otworzy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×