REKLAMA

Świerki. Będą remonty i pobór krwi

Świerki. Nowy proboszcz pochodzi z Wałbrzyha

foto: Internet

Świerki. Kilka tygodni temu na emeryturę przeszedł ks. Tadeusz Duda, wieloletni proboszcz parafii w Świerkach. Zastąpił go ks. Paweł Pleśnierowicz. Jakie ma plany na najbliższe miesiące?

Świerki. Pochodzi ksiądz z Wałbrzycha, a jest proboszczem parafii w maleńkich Świerkach. Odnalazł się już ksiądz u nas?

Zmiana nastąpiła decyzją księdza Biskupa, a miejsce jest przecudowne. Już czuję się, jak u siebie. Wspaniali mieszkańcy, wspaniałe okolice i cudowne kościoły.

 

Jak ksiądz ocenia naszą parafię?

Jestem szczęśliwy, że wszystkie kościoły są zadbane i wyremontowane. Jakieś drobne prace jeszcze trwają, ale dzięki poprzednikowi o to nie trzeba się martwić. Trzeba to jednak nadal pielęgnować.

 

Czyli jakie proboszcz ma plany na swoją posługę w Świerkach?

Chciałbym się zająć domem przy kościele, tzw. organistówką. Chciałbym, żeby to był dom rekolekcyjny, ale też dla ludzi, żeby mogli w nim przenocować, zatrzymać się, bo tereny mamy przepiękne. Chciałbym, żeby to miejsce służyło i jako miejsce do refleksji i do odpoczynku. To jeden z moich planów. Planuję zająć się też Kaplicą Św. Anny. Będę się starał, żeby ją odnowić, zabezpieczyć i oddać do użytku. W planach mam również wprowadzenie już od maja Nabożeństw Fatimskich z procesją ze Świerk do Bartnicy przez to przepiękne Wzgórze Maryi, gdzie jest ta kapliczka.

 

 

Z dużego miasta, z Wałbrzycha trafił proboszcz do niewielkiej, urokliwej wsi. Plusy i minusy przeniesienia to?

To dopiero początek, więc trudno porównać. Pierwsze co zwraca uwagę to cisza, inne życie, inna mentalność. Wałbrzych jest moim rodzinnym miastem. Tam się wychowałem, znam tamtą mentalność, a tu trzeba się nauczyć mentalności mieszkańców. Jest tu inne podejście do wielu spraw. Wydaje mi się, że takie zdrowsze.

 

Założył proboszcz klub honorowych dawców krwi „Kropla Życia” przy parafii katedralnej w Świdnicy. Jest ksiądz też honorowym dawcą krwi. Dlaczego proboszcze dzieli się tym najcenniejszym lekiem z chorymi?

To jest temat, który rozpoczął się wraz z 18 rokiem życia, kiedy po raz pierwszy oddałem krew. Było to związane z moją babcią, która zachorowała. Była potrzebna krew, ja wówczas byłem niepełnoletni, babci została przetoczona krew i to była taka moja obietnica, że jak skończę 18 lat, to spłacę ten dług. I od tej pory zacząłem oddawać krew. W parafiach, w których byłem takie kluby założyłem, czyli w Świdnicy, Wałbrzychu. Po moim odejściu taki klub powstał też w Kamieńcu. Gdzie jestem tam chcę w ludziach zaszczepić trochę honorowego krwiodawstwa. Zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie, ta krew jest bardzo potrzebna, bo jej się nie da wyprodukować.

 

Również u nas będzie ksiądz propagować ideę oddawania krwi?

Na pewno tak. Wiadomo, że teraz jest jeszcze zima, a ja dopiero ludzi poznaję, ale będę chciał takie akcje organizować tutaj w porozumieniu z Centrum Krwiodawstwa z Wałbrzycha. Jak tylko okoliczności pozwolą może połączymy to z jakimś festynem parafialnym. A jak nie, to zorganizuję samą akcję poboru krwi. Na to jednak potrzebuję jeszcze chwilę czasu.

 

Agnieszka Góralczyk

 

Zobacz, jak wygląda ostatnie namaszczenie podczas pandemii

Przeczytaj, jak strażacy pomogli mieszkańcowi Nowej Rudy

Dowiedz się, jak przebiega leczenie Julii Kuczały

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Świerki. Będą remonty i pobór krwi

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Kłodzko. Radni zdecydowali o udzieleniu pożyczki dla kłodzkiego PKS-u. Czy dzięki temu uda się go uratować?

Szczepienia w Powiecie Kłodzkim zaczęły się pod koniec grudnia. Ilu mieszkańców zaszczepiono do tej pory?

Fot. Zieleniec Ski Arena

Ośrodki narciarskie w Powiecie Kłodzkim informują o swoich decyzjach wobec dalszych obostrzeń.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×