REKLAMA

A jednak susza?

W gminie Radków stwierdzono suszę i na wniosek burmistrza powołano komisję

Gmina Nowa Ruda również ma podstawy, aby wystąpić do wojewody o powołanie komisji szacującej straty.
O tym, że susza dotknęła nasze obszary rolnicy mówili już dawno. Nic dziwnego, że po tak długiej fali tegorocznych upałów obawiają się oni nie tylko zimy, ale dodatkowo zadają sobie pytania, czy na pewno dostaną odszkodowania, bo jeszcze niedawno wojewoda twierdził, że mniejsze plony nie są pokłosiem suszy. - Są straty. Trawy nie odrastają. Rolnicy muszą zwierzęta skarmiać paszą, która odłożona była na zimę. Susza jest większa niż dwa lata temu i nie jest uznana. Rolnicy są tym zaskoczeni. Zobaczymy jak to się rozwinie, ale lepiej nie będzie. Nie ma już nadziei, żeby coś odrastało - mówił rozgoryczony Wacław Łukasiewicz, rolnik i sołtys ze Świerk.
Radków napisał do wojewody
- Wpłynęło ponad 20 wniosków. Wartości jeszcze nie znam. Będziemy szacować straty. Wystąpiłem z wnioskiem do wojewody o uznanie gminy jako obszar dotknięty suszą. Czekam na decyzję wojewody - informował Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa.
Susza w Nowej Rudzie
Do urzędu gminy Nowa Ruda również wpłynęły wnioski od rolników dotyczące strat wyrządzonych suszą. Wpłynęło 36 wniosków. Gminni samorządowcy już wcześniej zgłosili się z pismem do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego o powołanie Komisji Gminnej do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych suszą na terenie gminy Nowa Ruda. Jednak w piśmie zwrotnym urzędnicy otrzymali informację, że nie ma podstaw do powołania komisji oraz że w żadnym okresie raportowania nie stwierdzono zagrożenia suszą na terenie gminy Nowa Ruda.
Dziś są podstawy
- Na terenie gminy Radków w drugim okresie raportowania suszy (monitoring suszy prowadzony przez IUNG-PIB w Puławach), stwierdzono zagrożenie wystąpienia suszy w uprawach: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawkach. Natomiast w jedenastym okresie raportowania w uprawach: ziemniaków, krzewów owocowych i roślin strączkowych. Na podstawie wyników monitorowania IUNG, gmina Radków zwróciła się do Wojewody o powołanie Komisji. Na terenie gminy Nowa Ruda do dnia dzisiejszego monitoring suszy nie wskazywał zagrożenia suszą dla żadnej uprawy. Wyniki monitoringu suszy z 4 sierpnia wskazują zagrożenie w uprawach: roślin strączkowych oraz krzewach owocowych. Aktualnie gmina Nowa Ruda ma podstawy do wystąpienia do Wojewody o powołanie komisji i szacowanie wspomnianych upraw - informuje Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): A jednak susza?

foto: pixabay.com

Prokurator czeka na opinię biegłego. Bednarczyk bije na alarm. Wracamy do sprawy 50- letniego pana Henryka ze Ścinawki Śr.

Architekci z Krakowa zaprojektują bożkowskie przedszkole.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×