REKLAMA

Gmina bez wiedzy. Dąb uratowany

foto: użyczone

Staruszek dąb z Bożkowa doczekał się pielęgnacji. Dzięki temu przestał zagrażać mieszkańcom.

Pytanie, czy to musiało trwać tak długo i kto nie znał spoczywających na nim obowiązków?
Jest wysoki na 18 metrów. 486 cm to jego obwód. Rozpiętość korony to 32 metry, a jej wysokość 16. W Bożkowie rośnie od 325 lat. Stał się niemym świadkiem szczęścia i tragedii, jakie przeżywali na przestrzeni wieków mieszkańcy wsi. Jest pomnikiem przyrody. Niestety czas nie był dla niego łaskawy i drzewo zaczęło zagrażać sobie i mieszkańcom wsi. Dąb wymagał specjalnej pielęgnacji, która miała zapobiec m.in. łamaniu i spadaniu gałęzi na drogę. Prace pielęgnacyjne i konserwacja mogły też uchronić staruszka przed chorobami.
Sołtys walczył o pielęgnację
O przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych od dawna walczył sołtys Bożkowa, Jerzy Langenfeld. - Drzewo stoi na terenie Agencji Nieruchomości Rolnych, poniżej kościoła, przy drodze prowadzącej do szkoły. Dąb jest przepiękny, ale wymaga pielęgnacji. Gałęzie się łamią, uderzają o linie energetyczne, trzeba sprawdzić konary. Koło dębu przechodzą mieszkańcy i dzieci, jak idą do szkoły. Teraz dąb stwarza zagrożenie. Wymaga prac pielęgnacyjnych bo jest naprawdę piękny. Oglądają go turyści z całej Polski, którzy do nas przyjeżdżają – mówił nam w kwietniu sołtys, Jerzy Langenfeld.
Gmina bez wiedzy
Walka o zażegnanie niebezpieczeństwa jakie stwarzał dąb, ale też o jego uratowanie trwała prawie dwa lata. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że wójt nie zna swoich kompetencji. - Aby móc przystąpić do prac polegających na pielęgnacji korony dębu będącego pomnikiem przyrody należało podjąć stosowną uchwałę. Radni podjęli ją w dniu 1 sierpnia 2018 r. Prace pielęgnacyjne zostały zakończone – informuje Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda. Gdyby władze gminy znały swoje kompetencje, prawdopodobnie bożkowski dąb, pielęgnacji doczekałby się dużo wcześniej. Tymczasem od sierpnia 2016 r., gmina prowadziła wymianę korespondencji z Agencją Nieruchomości Rolnych OT we Wrocławiu, Sekcją Zamiejscową Gospodarowania Zasobem w Świdnicy (obecnie KOWR OT we Wrocławiu, SZGZ w Świdnicy) dotyczącą dębu i tego, ko powinien zająć się jego pielęgnacją - W piśmie z sierpnia 2016 r. wskazano iż „w kompetencjach Rady Gminy spoczywa uzgodnienie – na drodze uchwały - wykonywanych prac na potrzeby ochrony środowiska. Natomiast uchwała Rady Gminy w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych pomnika przyrody podejmowana jest na podstawie artykułu o samorządzie gminnym o ochronie przyrody. Nadzór nad jego utrzymaniem i pielęgnacją odbywa się na koszt Gminy Nowa Ruda – informuje Bogusław Witkowski, zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego we Wrocławiu.
Gmina nie zrozumiała?
Na przełomie lutego i marca 2018 r. Urząd Gminy Nowa Ruda ponownie w sprawie pielęgnacji dębu napisał do Agencji Nieruchomości Rolnych i ponownie otrzymał tę samą odpowiedź co wcześniej, czyli w 2016 r. - Objęcie drzewa gatunku dąb szypułkowy rosnącego w granicach działki numer 828/6 obręb Bożków, gm. Nowa Ruda ochroną prawną w formie ustanowienia pomnika przyrody oznacza, że nadzór nad jego utrzymaniem i pielęgnacją odbywa się na koszt Gminy Nowa Ruda. W związku z powyższym podjęcie stosownej uchwały, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych jak i likwidacja zagrożenia ze strony drzewa gatunku dąb szypułkowy znajduje się w kompetencjach Rady Gminy Nowa Ruda oraz Wójta Gminy Nowa Ruda. Dodatkowo koszty związane z przeprowadzaniem wymaganych zabiegów winny zostać pokryte z budżetu Gminy Nowa Ruda, gdyż stanowią zadanie własne Gminy – tłumaczy Witkowski. 325 – letni dąb wreszcie doczekał się pielęgnacji. Szkoda tylko, że musiało to trwać prawie dwa lata.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Gmina bez wiedzy. Dąb uratowany

Wznowiono rozmowy o reaktywacji linii kolejowej prowadzącej ze Ścinawki Śr. przez Tłumaczów do Broumova. W ubiegłym tygodniu Jan Bednarczyk rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

foto ilustracyjne

Kamienie, dziury, błoto i jedna wielka tragedia. Tak mieszkańcy Ścinawki Dolnej mówią o drodze przebiegającej koło byłej cegielni, a prowadzącej do ich domów. Pytają też burmistrza: kiedy obiecany remont?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×