REKLAMA

Miasto wolne od dopalaczy?

foto ilustracyjne: pixabay.com

Problem dopalaczy na naszym terenie zanikł. Noworudzcy mundurowi przyznają, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie prowadzili żadnych spraw związanych z dopalaczami.

To jednak tylko stwierdzenia policjantów i efekt zmiany przepisów. Część dopalaczy zaczęto bowiem zaliczać do narkotyków.
- Nadzór nad środkami zastępczymi popularnie nazywanymi dopalaczami cały czas jest w gestii inspekcji sanitarnej. Po prostu teraz nie rejestrujemy przypadków znalezienia, czy zabezpieczenia dopalaczy u ludzi, dlatego, że od 2015 r., część tych środków zastępczych stała się narkotykami - przyznaje Elżbieta Sobera, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego kłodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wówczas pojawiła się zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Została stworzona lista, na którą przeniesiono dopalacze, które teraz są klasyfikowane jako narkotyki. - Teraz posiadanie środka zastępczego jest już karalne. Kiedyś nie było to zabronione i tylko w przypadkach wprowadzania do obrotu lub wytwarzania osoba, która je posiadała podlegała karze. Jeżeli policja zabezpieczyła taki środek zastępczy, przekazywano go nam i my robiliśmy dochodzenie. Czy dana osoba, która go posiadała miała go dla siebie czy np. go sprzedawała drugiej osobie - wspomina Sobera.
Najpierw policja potem inspekcja
Jeżeli na terenie powiatu kłodzkiego policja zabezpieczy dopalacze, to wówczas trafiają one do inspekcji sanitarnej. Jednak od 2018 r. do kłodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej nie trafiło nic. Inspektorzy podkreślają, że nie mają też zgłoszeń od lekarzy, którzy mają obowiązek zgłaszać inspektorom przypadki zatruć dopalaczami.
Biorą, handlują, uprawiają
Nie ma problemu z dopalaczami, ale jest problem z narkotykami. W kwestii tych przestępstw nasi mundurowi na brak pracy narzekać nie mogą. Tylko w ubiegłym roku zatrzymano 25 sprawców, którym łącznie przedstawiono 21 zarzutów za posiadanie narkotyków, 3 zarzuty za udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków, 3 zarzuty za uprawę maku, konopi innych niż włókniste lub krzewów koki. - Zabezpieczone narkotyki w tych sprawach to marihuana, amfetamina oraz krzaki konopi innych niż włókniste - wymienia Wioletta Martuszewska z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. - Zatrzymania miały miejsce na terenie miasta i gminy Nowa Ruda, jak i miasta i gminy Radków. Sprawcy byli w wieku od 18 do 40 lat - dodaje policjantka. Natomiast w tym roku na terenie działania Komisariatu Policji w Nowej Rudzie zatrzymano 10 sprawców, którym przedstawiono 6 zarzutów za posiadanie narkotyków, trzy zarzuty za niezgodny z prawem obrót środkami odurzającymi, jeden za uprawę maku, konopi innych niż włókniste, lub krzewów koki. 3 zarzuty za udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków. - Zatrzymania w tych sprawach miały miejsce na terenie miasta i gminy Nowa Ruda. Sprawcy byli w wieku od 20 do 38 lat. W sprawach zabezpieczono narkotyki w postaci marihuany oraz amfetaminy - wylicza Martuszewska.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Miasto wolne od dopalaczy?

foto: pixabay.com

Podczas ostatniego zebrania wiejskiego w Jugowie praktycznie jednogłośnie zapadła decyzja o tym, że powinna pojawić się sygnalizacja świetlna. Ale nie we wsi, ale na noworudzkiej obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Jugowa. Zebrano w tej sprawie kilkaset podpisów.

Nagrali swój pierwszy teledysk do utworu „Horyzonty”. Nagrali też debiutancką płytę. Noworudzka KARMA mocnym uderzeniem wkroczyła na lokalną scenę muzyczną. Teraz przyszedł czas, aby usłyszał o nich kraj.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×