REKLAMA

Zamkną Federację Konsumentów?

Czy noworudzki oddział Federacji Konsumentów może zniknąć? Danuta Łącz obawia się, że ruchy w stolicy mogą doprowadzić do zamknięcia wielu oddziałów w całej Polsce, w tym u nas.

Federacja Konsumentów w Nowej Rudzie działa od 31 lat. Zakładała ją Leokadia Grzybowska. Od 14 lat jej prezesem jest Danuta Łącz, która dziś obawia się, że noworudzki oddział niedługo może przestać istnieć. - Ponad 30 oddziałów federacji było sponsorowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przez ponad 30 lat. Teraz te 30 federacji pozostało bez niczego, a one utrzymują się ze sponsoringu. Dobrze, że ja otrzymuje pomoc z urzędu miasta Nowa Ruda i urzędu gminy Nowa Ruda na udzielanie porad - wyjaśnia Danuta Łącz z noworudzkiego oddział Federacji Konsumentów. - Dostaliśmy pismo z Warszawy z treści którego wynikało, że jak miasto nie ma 50 tys. mieszkańców, to UOKiK nie będzie opłacał tych porad, czyli nas to też dotyczy - dodaje Łącz.
Lokalna pomoc
Jak dziś wygląda pomoc miasta i gminy Nowa Ruda dla noworudzkiego oddziału Federacji Konsumentów? - Władze miasta mają obecnie podpisaną umowę z Federacją Konsumentów (z siedzibą w Warszawie) na kwotę 6 tys. 996 zł. rocznie - mówi nam Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. - Na tę sumę składa się: poradnictwo, wynagrodzenie pracownika i utrzymanie biura - dodaje urzędnik. O tysiąc złotych mniej miesięcznie od władz Nowej Rudy dokładają do utrzymania oddziału Federacji władze gminy Nowa Ruda.
Co będzie dalej?
- Jeszcze o przyszłości z władzami miasta i gminy Nowa Ruda nie rozmawiałam, bo do końca roku mam umowę. Nasz prezes robi co może, na uszach staje, ale i tak już siedem federacji w Polsce zrezygnowało z działalności - przyznaje Danuta Łącz. Na tę chwilę władzom zarówno miasta jak i gminy trudno jednak mówić o przyszłości. - Do Urzędu Gminy nie wpłynęły informacje od Federacji Konsumentów na temat zaprzestania odgórnego finansowania, w związku z tym ciężko odpowiedzieć nam na to pytanie - mówi Diana Lisowska-Panek z Urzędu Gminy Nowej Rudy. Niepokojących sygnałów dotyczących funkcjonowania biura nie otrzymali też miejscy urzędnicy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zamkną Federację Konsumentów?

Co wiesz o Czechach? Czy znasz wystarczająco dobrze Polskę? Weź udział w Konkursie Wiedzy o Polsce i Czechach. Już 2 grudnia w Nowej Rudzie.

foto: pixabay.com

Podczas ostatniego zebrania wiejskiego w Jugowie praktycznie jednogłośnie zapadła decyzja o tym, że powinna pojawić się sygnalizacja świetlna. Ale nie we wsi, ale na noworudzkiej obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Jugowa. Zebrano w tej sprawie kilkaset podpisów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×