REKLAMA

Oddychaj i choruj

Rak wisi w powietrzu. Smog wciąż zalega nad Nową Rudą i truje jej mieszkańców. Niestety stacja pomiarowa która ma nas informować o zagrożeniu nie działa od kilku tygodni, bo teren gdzie się znajduje chciał kupić Tauron.

W połowie grudnia wyłączona została stacja pomiaru powietrza jaka od lat działała przy ul. Srebrnej w centrum Nowej Rudy. Nowa już jest, ale do dziś nie działa. - Zaproponowaliśmy, aby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska znalazł inne miejsce dla stacji znajdującej się przy ul. Srebrnej ponieważ zakupem tej nieruchomości zainteresowany był Tauron - tłumaczy powody wstrzymania działania stacji burmistrz Tomasz Kiliński. W między czasie okazało się jednak, że spółka energetyczna wycofała się ze swoich planów. - Choć stacja jest już prawie przeniesiona, to Tauron wycofał się z zakupu tej nieruchomości, bo znalazł inną nieruchomość pod swoje potrzeby - przyznaje burmistrz. W efekcie teren po dawnej siedzibie ZGKiM nadal jest niezagospodarowany, a stacja ponownie zacznie działać, gdy zakład energetyczny podpisze niezbędne do jej uruchomienia zgody, a to zawsze „chwilę” trwa.
A ludzie się trują
Tymczasem smog to zabójca, który wisi w powietrzu. Rak, astma, choroby płuc i układu krążenia, duszności. To tylko niektóre choroby, które powoduje. Długotrwałe oddychanie nim, uszkadza układ nerwowy. Szczególnie niebezpieczny i rakotwórczy jest benzopiren, który nie szkodzi od razu, ale kumulując się w organizmie powoduje choroby przewlekłe. Nowa Ruda jest w czołówce polskich miast, których mieszkańcy z dnia na dzień są zatruwani smogiem.
Dzień po dniu
Wdychamy rakotwórczy benzopiren. Duże przekroczenie wartości dotyczy zwłaszcza starej części miasta, okolic centrum. Nasze miasto położone jest w głębokiej kotlinie. Są tu stare domy i zabudowania opalane węglem. Wszędzie są góry i nie ma przepływu powietrza. Przy złych warunków atmosferycznych zanieczyszczenia się gromadzą i zaczyna zalegać duża warstwa smogu. Nowa Ruda to także dawne tereny górnicze i hałdy pokopalniane, które nie są do końca zrekultywowane, a przez to zapadają się i dymią.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Oddychaj i choruj

Obrazek użytkownika mieszkaniec321
  • mieszkaniec321
  • 07-02-2019

"Niestety stacja pomiarowa która ma nas informować o zagrożeniu nie działa od kilku tygodni, bo teren gdzie się znajduje chciał kupić Tauron" Jak to nie? Poza tą na Srebrnej jest jeszcze kilka innych punktów pomiarowych - do tego w bardziej odpowiednich miejscach (np. na Fredry). Polecam aplikację lub stronę internetową Airly. Jednak to nie zmienia faktu, że pomiary są w niektóre dni po prostu tragiczne...

foto: użyczone

Ręce opadają. Na cmentarzu w Ścinawce Dol. znów jest bałagan - alarmują mieszkańcy.

foto: pixabay.com

Zabił kolegę i poszedł siedzieć. Dziś jest na wolności. Wrócił do rodzinnej wsi, a jej mieszkańcy zastanawiają się jak będzie dalej?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×