REKLAMA

Odzyskała dawny blask

foto: polska-org.pl

Przywodzi na myśl jedną z wież z „Władcy Pierścieni”. Wieża widokowa, która jeszcze do niedawna była zrujnowanym symbolem Włodzickiej Góry została odbudowana.

Jest jedną z zachowanych jeszcze poniemieckich wież widokowych. Wybudowana została ponad 90 lat temu. Kiedyś dumnie górująca nad naszą gminą, z biegiem lat popadała w coraz większą ruinę. Dziś po remoncie, który pochłonął blisko pół miliona złotych, wieży przywrócono dawny blask.
Daje nadzieję
- Odbudowa wieży daje nadzieję na rozwój turystyki i agroturystyki w naszej miejscowości. Promuje ją. Z góry roztaczają się niesamowite widoki. Ukazuje się nasze piękno. U podnóża tego nie widać - przekonuje Wacław Łukasiewicz, sołtys Świerk. - Ruch jest widoczny. Na parking samochody podjeżdżają cały czas. Koniecznie potrzebny jest tu jeszcze tylko monitoring, bo obawiam się, że mogą się tu dziać złe rzeczy - dodaje. Wieża odbudowana została z kasy pozyskanej z Funduszy Europejskich. To część większego projektu zakładającego budowę lub odbudowę 11 wież widokowych umiejscowionych na szczytach Gór Orlickich, Bystrzyckich i Sowich. Wieża na Włodzickiej Górze została odbudowana jako pierwsza, ze wszystkich zgłoszonych do projektu.
Zaczęto od fundamentów
Nowa wieża powstała na starych fundamentach, które zostały uzupełnione oraz na nowo projektowanym oczepie. W całości rozebrane zostały ściany parterowej przybudówki. Odtworzono ściany wieży głównej. Wieża ma nowy dach, nowy hełm i strop. Jest też taras widokowy na wysokości 15 m, a na jej szczyt prowadzi 50 schodów. Na wieżę dojść można tylko ścieżkami szlaków turystycznych - czerwonym od wsi Świerki (gdzie znajduje się parking), zielonym od stacji kolejowej Świerki Dolne (strome podejście) i niebieskim z Ludwikowic Kł. (trasa najdłuższa). Przypomnijmy, że pierwsze sygnały o odbudowie wieży pojawiły się w 2015 r. Wówczas projekt jej odbudowy przygotował Dariusz Paterek, właściciel kamieniołomu czerwonego piaskowca w Bieganowie. Budowa wieży i zagospodarowanie terenu wokół niej miało kosztować ponad pół miliona złotych. W budżecie gminy takich pieniędzy nie było, ale miała je Unia Europejska. Wniosek o dofinansowanie budowy wieży na Górze Włodzickiej został rozpatrzony pozytywnie, a na inwestycje pozyskano 400 tys. zł. Na odremontowanie czeka jeszcze jedna wieża, na Grodziszczu w Bożkowie. Jednak jak informował nas Ryszard Czerewaty z urzędu gminy, władze nie mają jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących jej zagospodarowania.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Odzyskała dawny blask

Obrazek użytkownika Nowak
  • Nowak
  • 09-11-2018

Można ? MOŻNA!!!
Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 10-11-2018

Kiedy kaplica?
Obrazek użytkownika Fidel
  • Fidel
  • 11-11-2018

Na chusteczkę tam kaplica? Wydawać pieniądze na obiekt kultu z państwowych pieniędzy a kto będzie się tam modlił ? Może parafia wystawi z kasy kościelnej a nie z naszej kasy państwowej.
Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 15-11-2018

Po chusteczkę? Po to "byście ssyny wiedzieli kto tu rządzi" Lasy Państwowe i gmina Świerki z rozkoszą ją zbudują.

foto: pixabay.com

25 stycznia doszło do śmierci w pijalni piwa przy ul. Armii Krajowej w centrum Nowej Rudy. Pomimo to nadal nie ma wyników sekcji zwłok, a tym samym odpowiedzi na pytanie, co się wydarzyło.

foto: pixabay.com

W kuchennej szafce schował 2 kg amfetaminy o wartości ok. 80 tys. zł.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×