REKLAMA

Leży służba zdrowia, leży transport

Młodzi wyjeżdżają za chlebem, a zostają seniorzy. Dziś Nowa Ruda to właściwie miasto starszych ludzi. Annę Szczepan, przewodniczącą miejskiej Rady Seniorów, pytamy o największe bolączki, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie w mieście.

Co najbardziej utrudnia życie naszym seniorom?

Największą bolączką jest służba zdrowia, bo nie można dostać się do lekarza. Nie mówię już nawet o lekarzach specjalistach, ale o lekarzach pierwszego kontaktu. Jest tragedia z przychodniami, do których nie można się dodzwonić. Nieraz i ponad godzinę trzeba dzwonić, żeby umówić teleporadę, bo tego telefonu po postu nikt nie odbiera. Na to jednak moim zdaniem władze miasta nie mają wpływu, bo te placówki nie podlegają służbom miejskim. Starostwo co może robi, aczkolwiek też w tej kwestii niewiele może.

Poza służbą zdrowia z czym jeszcze na co dzień zmagają się seniorzy?

Kolejnym problemem jest transport. Nie ma komunikacji między dzielnicami Słupcem – Drogosławiem, a Nową Rudą, nie mówiąc już o wydostaniu się z miasta. Jak przez jakiś czas Beskid nie jeździł, to w ogóle nie było możliwości poruszania się. Busy nie podlegają władzom miasta, a starostwu. Zgłaszaliśmy wielokrotnie jako Rada Seniorów, że busy, które jeżdżą, nie jeżdżą zgodnie z rozkładem. Starostwo nam odpisało, że były kontrole i busy jeżdżą zgodnie z rozkładem. Do nas dochodziły inne głosy. Teraz część kursów jest odwołana lub zawieszona. Na rozwiązanie tego problemu pomysłu nie mamy. Przydałyby się rozwiązania również związane z transportem do lekarzy specjalistów. Do nas nigdy nie zgłosili się np. właściciele firm transportowych z propozycją wykonania takich kursów do lekarzy specjalistów (oczywiście na określonych zasadach), a wiem, że w większych miastach takie rozwiązania działają.

A przydałby się u nas np. dom seniora?

Myślę, że bardziej nie dom stałego pobytu, a miejsce spotkań seniorów. Myślimy o tym, rozmawialiśmy już na ten temat w urzędzie miasta. Dostaliśmy kilka propozycji lokalizacji takiego miejsca. Sprawa stanęła w miejscu przez pandemię. Lokalizacji było kilka, my zdecydowaliśmy się na taki ładny lokal przy ul. Cmentarnej. Tam jednak wymagane są spore prace adaptacyjne. Finansowo musi tu nas wspomóc miasto, bo my jako rada seniorów nie dysponujemy żadnymi funduszami. My działamy przy Radzie Miasta i osobowości prawnej nie mamy.

A jeżeli chodzi o życie kulturalne w mieście. Jest coś czego Wam brakuje?

W mieście działają organizacje senioralne, które zajmują się organizacją życia kulturalnego seniorów. Organizują spotkania lokalne, wyjazdy itp. A jeżeli chodzi o imprezy miejskie to powiem tak: w Nowej Rudzie dostęp do nich jest, ale w ościennych lokalizacjach jak Słupiec czy Drogosław dostęp jest dopóty, dopóki jeżdżą busy. Godz. 18:00 busy nie jeżdżą i nawet jak ktoś przyjedzie na taką imprezę, to musi wracać taksówką albo na piechotę. Wracamy do problemu komunikacji. Brak połączenia rzutuje też na życie kulturalne. Choćby wyjazd do Kłodzka, gdzie w KOK-u dzieją się bardzo fajne rzeczy. Niestety taki wyjazd wiąże się z zamawianiem transportu, bo jak występ zaczyna się o 19:00, a kończy o 21:30, to nie ma ani czym wrócić, ani czym dojechać.

Rada Seniorów na okres pandemii zawiesiła swoje działania, a jak w dobie pandemii funkcjonuje nasz Uniwersytet III Wieku?

Zawiesiliśmy działalność fizycznych spotkań. Nie spotykaliśmy się. Tak było do inauguracji. Kiedy wszystko zostało zamknięte, my staliśmy się e-uniwersytetem. Komunikowaliśmy się telefonicznie, e-mailowo, słuchaliśmy wykładów np. na czatach online. Teraz też tak funkcjonujemy, ale już ruszyły powoli działania prowadzone na powietrzu. Ruszyły np. Ekoseniorki, czyli grupa zajmująca się ekologią. Na początku panie spotykały się na działkach i rozmawiały o sprawach przyrodniczych. Później były różne spacery np. do Domu Wittiga. Odblokowała się też sekcja turystyczna i spacerujemy po okolicy. Z wielką ostrożnością wracają też wyjazdy kulturalne.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Leży służba zdrowia, leży transport

Obrazek użytkownika Emeryt
  • Emeryt
  • 11-10-2020

Dlaczego Pani nie powiedziała nic o kłodzkim PKS-sie i zlikwodowanym szpitalu w Nowe Rudzie.???? Obie jednostki są prowadzone przez starostwo!!! Niewygodne tematy, kółko wzajemnej adoracji??? Dobrze że radny Turanski zajął się szpitalem
Obrazek użytkownika Kik
  • Kik
  • 11-10-2020

musimy pogonić PO!
Obrazek użytkownika Kik
  • Kik
  • 11-10-2020

musimy pogonić PO!
Obrazek użytkownika Saski
  • Saski
  • 11-10-2020

No jak radny Turański zajął się szpitalem to na pewno go zlikwidują. To taki lokalny Sasin. A kandydat na burmistrza Zając się tym nie zajmie? Toć to przyjaciel Dworczyka

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku, do którego doszło dzisiaj rano w Szczytnej na drodze krajowej nr 8. Kierujący busem zderzył się z samochodem ciężarowym. Niestety mężczyzna kierujący busem i jego pasażer ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich kierowców o szczególną ostrożność i rozwagę. Zmienne warunki atmosferyczne, jakie panują w ostatnich dniach wymagają zachowania wyjątkowej ostrożności.

Mamy 667 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

W powiecie kłodzkim mamy dziś 3 nowe zachorowania: 2 w gminie Nowa Ruda i jedno w Gminie Bystrzyca Kłodzka - 1

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×