REKLAMA

400 tysięcy dofinansowania

Wieża w czasach świetności (foto: dolny-slask.org.pl)

Wieża widokowa, a zarazem zrujnowany symbol Włodzickiej Góry zostanie odbudowany

Jest jedną z niewielu zachowanych jeszcze poniemieckich wież widokowych. Wybudowana została ponad 90 lat temu. Kiedyś dumnie górująca nad naszą gminą, z biegiem lat popadała w coraz większą ruinę. Dziś z 15 metrowej wieży zostały tylko same schody. Trudno też wyobrazić sobie, że dawniej w jej dolnej części funkcjonował bufet, a miejsce to przyciągało nie tylko mieszkańców, ale i rzesze turystów.
Szansa na nowe życie?
Pierwsze sygnały o jej odbudowie pojawiły się w 2015 r. Wówczas projekt jej odbudowy przygotował Dariusz Paterek, właściciel kamieniołomu czerwonego piaskowca w Bieganowie. Budowa wieży i zagospodarowanie terenu wokół niej miało kosztować ponad pół miliona złotych. W budżecie gminy takich pieniędzy jednak nie było, ale był plan ich pozyskania z Funduszy Europejskich. Dziś już wiemy, że wniosek o dofinansowanie budowy wieży na Górze Włodzickiej został rozpatrzony pozytywnie, a na inwestycje pozyskano 400 tys. zł.
Wieża przyciągnie turystów?
- Jak najbardziej jest to szansa dla rozwoju ruchu turystycznego w Świerkach. Nie tylko w sołectwie, ale i w całej gminie. Ta wieża zawsze tu była. Jest pięknie położona. Z niej roztacza się widok nie do opisania - przekonuje sołtys wsi Wacław Łukasiewicz. - Jest to bardzo dobra wiadomość. Mam nadzieję, że wieża zostanie odbudowana jak najszybciej, a dzięki niej rozwinie się u nas turystyka. Kiedyś już wydaliśmy folder o Górze Włodzickiej, na której stała wieża. Były plany jej odbudowy, ale nie było pieniędzy. Tym bardziej taka wiadomość cieszy - dodaje sołtys.
Moda na wieże widokowe
Wież widokowych u nas nie brakuje. Najpopularniejszą jest wieża na Wielkiej Sowie. Jednak pamiętajmy, że w pobliżu Góry Włodzickiej znajdują się też odbudowane wieże na Górze Świętej Anny i Górze Wszystkich Świętych. Metalową wieżę zobaczymy na Kalenicy, a na wzgórzu Grodziszcze w okolicach Bożkowa trafimy na ruiny wieży, której korzenie sięgają średniowiecza.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): 400 tysięcy dofinansowania

Obrazek użytkownika Redaktor
  • Redaktor
  • 15-05-2018

Nowa gazeta w Radkowie! Już wkrótce nowy bezpłatny magazyn radkowski. Do Waszych skrzynek trafi nowy bezpłatny magazyn o gminie Radków! W pierwszym numerze przedstawiamy kto jest kim w radkowskim magistracie: ujawniamy powiązania rodzinne i wcześniejsze miejsce pracy wielu urzędników. Przedstawimy też kopie dokumentów świadczących o "fachowości" obecnych pracowników ratusza. Ponadto zestawienie środków unijnych pochodzących z ZIT pozyskanych przez Radków i dla porównania gminy Mieroszów i wiejską Nowa Ruda. Zapraszamy też do lektury najnowszego sondażu i prezentacji (potencjalnych) kandydatów na burmistrza Radkowa

Chcą rozpocząć renowację obrazu Św. Walentego w Bazylice Wambierzyckiej. Na pierwszy etap prac renowacyjnych potrzebne jest 15 tys. zł. Całkowity koszt renowacji szacowany jest na ok. 40 tys. złotych.

foto: pixabay.com

Radkowskiej straży miejskiej nie jest obojętny los zwierząt. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze, którzy w 2018 r. podjęli 12 interwencji w sprawie zwierząt.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×