REKLAMA

Wsie odcięte od świata

foto: pixabay.com

Wsie gminy Nowa Ruda chcą być skomunikowane z miastem i powiatem. Radni o problemie komunikacyjnym wsi rozmawiają podczas sesji. Wójt każe sołtysom zrobić rozeznanie o godzinach kursowania autobusów i zebrać podpisy mieszkańców. Kłodzki PKS chce, by do kursów dokładała się gmina, a ludzie jak nie mieli czym jeździć tak nie mają do dziś.

Problem ze skomunikowaniem naszych wsi jest od dawna. Od dawna też kłodzki PKS mówi o tym, że autobusy jeżdżą puste, więc nie opłaca się ich puszczać na trasy i chce by władze gminy dofinansowały kursy. Jednak choć rozmowy na szczeblu wójt gminy – prezes kłodzkiego PKS- u się toczą, do dziś nie przyniosły żadnych konkretów. - Z tymi autobusami jest od lat problem w całej gminie, a nawet w całym powiecie kłodzkim. Za wszystko odpowiada PKS, nie samorządy miejskie, czy wiejskie. PKS nie radzi sobie z tą sytuacją i wszystko zwala na samorządy - twierdzi Janusz Ferenc, sołtys Ludwikowic Kł. - Wiadomo, że świat się zmienił. Dziś nie ma już tylu osób dojeżdżających autobusami. Dziś ludzie w większości dojeżdżają do pracy samochodami. PKS chciałby, żeby autobus jeździł, ale żeby gmina przejęła większość kosztów. To nie do końca tak jest, bo my mamy też inne swoje zadania do realizacji. Uważam, że PKS powinien się wykazać większą rolą i wolą, bo temat komunikacji w gminie jest zasadny. Tu najbardziej chodzi o uczniów dojeżdżających do szkół - dodaje sołtys.

Zostali pominięci

Sołectwo Bartnica jakoś sobie radzi, bo ma stację PKP, ale jak mówi sołtys, aż tak różowo nie jest. - Bartnica ma jeszcze o tyle dobrze, że ma stację PKP, więc cześć dolna wsi jest lepiej skomunikowana. Ale powinien jechać z rana przynajmniej jeden autobus do Nowej Rudy i jeden później, który odwiózłby ludzi z powrotem do sołectwa - przyznaje Bogusław Tabor, sołtys Bartnicy. - Gmina idzie w tym kierunku, ale te trendy są ostatnio jakieś dziwne, bo ma być niby kurs przez Sokolicę, Krajanów, Świerki, ale już do Bartnicy nie. Takie są plany. My jednak walczymy, aby był choć jeden taki kurs – którym rano mieszkańcy do Nowej Rudy dojadą, a następnie z niej wrócą – zapewnia sołtys. Zapytaliśmy prezes kłodzkiego PKS-u dlaczego na trasie planowanego kursu nie ma Bartnicy? - PKS w Kłodzku przedstawiło Gminie Nowa Ruda wycenę partycypacji finansowej koniecznej do uruchomienia kursów autobusowych na wskazanych przez samorząd liniach – mówi nam Elżbieta Żytyńska, prezes kłodzkiego PKS – u. - O wycenę kwoty dofinansowania linii Nowa Ruda – Włodowice – Sokolica – Krajanów – Dworki – Świerki – Ludwikowice Kł. - Sokolec – Nowa Ruda zwróciła się Gmina Nowa Ruda wskazując poszczególne przystanki na trasie. Nie znamy motywów pominięcia we wskazanej linii sołectwa Bartnica – przyznaje Żytyńska. Pytanie o pominięcie Bartnicy zadaliśmy również wójt Mierzejewskiej i czekamy na odpowiedź.

Blisko Nowej Rudy

Włodowice z kolei są blisko Nowej Rudy. Tu cały dzień kursuje bus, ale i tak jak podkreśla sołtys, dodatkowy kurs autobusowy by się przydał. - Przydałby się autobus rano przed godz. 8:00 i później po godz. 15:00 w kierunku Radkowa. Teraz u nas, aż tak dużego problemu nie ma, bo jeździ bus Nowa Ruda – Radków od godz. 7:15 do 16:00. Włodowice są blisko Nowej Rudy, więc młodzież często idzie na piechotę, ale jest problem dla ludzi starszych, którzy muszą kombinować. PKS mógłby puścić mniejsze autobusy, a nie takie jakie jeżdżą teraz – ocenia Leszek Oremus, sołtys Włodowic.

Mniejszych nie ma

Na to niestety szans nie ma, bo dziś PKS w swojej fl ocie nie ma mniejszych autobusów, czy busów. - Należy mieć też na uwadze, że nawet gdyby takie pojazdy zostały włączone do taboru przedsiębiorstwa, to realizacja kursów nie musi być równoznaczna z uzyskaniem rentowności, ponieważ do kosztów wliczane są także inne składniki np. pensja kierowcy. Liczba pasażerów determinuje zatem rentowność linii - przypomina prezes Żytyńska.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Wsie odcięte od świata

Obrazek użytkownika Kor202
  • Kor202
  • 16-10-2020

Może cały zarząd jest do du.y ale to jest tak jak starosta robi prezesem kobietę która wykazywała się w twierdzy kłodzkiej ma takie kwalifikacje jak ja na chirurga
Obrazek użytkownika Zenek
  • Zenek
  • 17-10-2020

Zgadzam się !! Taka sama sytuacja jest z drogami w powiecie gdzie też prawie same baby siedzą a szczególnie taka jedna która to kiedyś pracowała w Radkowskim GZUP i ciągle były z nią konflikty po prostu jedna masakra, teraz kobicina zna się na drogach.Tak to niestety wygląda znajomości są najważniejsze to i robota będzie.
Obrazek użytkownika Ludwikowiczanin
  • Ludwikowiczanin
  • 17-10-2020

Pan Sołtys Ferenc twierdzi, że PKS jest w pełni winny tej sytuacji, a wbrew pozorom rację ma tutaj starosta Awiżeń. Według polskiego prawa za przewozy powiatowe opowiada powiat, a za gminne gmina. Inna sprawa, że system organizacji transportu w Polsce jest to prostu zły, a niestety nie widać na horyzoncie zapowiedzi jego zmian. Co do małych autobusów w PKS, to mają kilka takich (BMC Levend, Autosan H6, Autosan H7, Jelcz L081MB), ale nie są to pojazdy dostosowane np. dla niepełnosprawnych. Na pewno PKS mógłby zorganizować naprawdę dobrą sieć połączeń powiatowych i gminnych, ale tutaj potrzebna jest współpraca wszystkich przedstawicieli samorządowych (wójtów gmin i starosty).

Mamy 667 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Od jutra zawieszona zostaje stacjonarna działalność lokali gastronomicznych i restauracji

W powiecie kłodzkim mamy dziś 3 nowe zachorowania: 2 w gminie Nowa Ruda i jedno w Gminie Bystrzyca Kłodzka - 1

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×