REKLAMA

1 września na Dożynki

Zbliżają się Dożynki, czyli Święto Plonów. W gminie Nowa Ruda w tym roku odbędą się one 1 września.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to etniczne święto słowiańskie. Dożynki określane były różnie. Mówiono na nie wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne, żniwniok. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Dziś nadal są świętem rolników i mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Tegoroczne Dożynki w gminie Nowa Ruda odbędą się 1 września.
Podczas mszy rolnicy podziękują za tegoroczne plony, a następnie będą się bawić. Będzie przemarsz korowodu na plac dożynkowy, będą występy Kół Gospodyń Wiejskich, a wieczorem rozpocznie się prawdziwa wiejska zabawa.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): 1 września na Dożynki

Mieszkańcy pytają, czy Słupiec podzielony jest na Polskę „A” i Polskę „B”. O co chodzi? Chodzi o niewyremontowane pobocze na ul. Kwiatkowskiego przy budynku nr 21.

Jerzy Dec to radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który w tegorocznych wyborach otrzymał 8 880 głosów, a wraz z nimi mandat zaufania wyborców.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×