REKLAMA

Trumien nie ma, budynek się wali

Co dalej z budynkiem należącym do właściciela dawnego zakładu pogrzebowego?

Budynek przy ul. Sądowej 3 w centrum Nowej Rudy nadal należy do właściciela byłego zakładu pogrzebowego, który mieścił się przy ul. Jeziornej. Po jego zamknięciu, właściciel co zostało z zakładu przeniósł do domu przy ul. Sądowej, w tym m.in. trumny. Później wyjechał za granicę, a dobytek zostawił w Nowej Rudzie i z niego zaczęli „korzystać” chuligani. Jako pierwsi przed laty alarmowali o tym dziennikarze „Gazety Noworudzkiej”. - My zainteresowaliśmy się sprawą, bo trumny, które pozostawiono w środku, były wynoszone na zewnątrz. Wówczas sprawą zainteresowali się i mieszkańcy i media. W nocy chuligani wystawiali trumny w poprzek na drogach, co stwarzało zagrożenie. Do budynku wchodziły różne osoby - wspomina Piotr Kwiecień, komendant Straży Miejskiej w Nowej Rudzie.

Kontrola sprzed 12 lat

Od tego czasu mija 12 lat. Dokładnie w 2008 r. budynkiem interesowali się strażnicy miejscy, ale też powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji nakazującej współwłaścicielom wykonanie zabezpieczeń budynku przed dostępem osób trzecich w trybie natychmiastowym z uwagi na istniejące wówczas zagrożenie – przypomina Zdzisław Wosiek, inspektor kłodzkiego Nadzoru Budowlanego. - Z uwagi na to, że nie zostało to wykonane, my wykonaliśmy powyższe zabezpieczenie z własnych funduszy. Również z własnych środków zamontowano 5 banerów ostrzegawczych na budynku - dodaje inspektor.

Zapomnieli o budynku

Od tego czasu jednak nic się nie zmieniło. Budynek nadal niszczeje, a banery wyblakły. Budynek ponownie stwarza zagrożenie. Pracownicy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zapewniają jednak, że przyjrzą się ponownie sprawie zanim dojdzie do tragedii.- Kontrola taka zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie - zapowiada Wosiek. Niestety nic nie wskazuje, aby cokolwiek mogli zrobić. Budynek przy ul, Sądowej co prawda popada w ruinę, ale jest w rękach prywatnych. I to jest właśnie ten „przywilej” właściciela, że nikt za wiele w takich sprawach zrobić nie może.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Trumien nie ma, budynek się wali

Mamy 667 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Od jutra zawieszona zostaje stacjonarna działalność lokali gastronomicznych i restauracji

W powiecie kłodzkim mamy dziś 3 nowe zachorowania: 2 w gminie Nowa Ruda i jedno w Gminie Bystrzyca Kłodzka - 1

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×