REKLAMA

Produkujemy co wdychamy

Cały czas wdychamy rakotwórczy benzo (a) piren i oddychamy pyłami PM-10.

W miniony weekend w Nowej Rudzie znów odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Jak mówią przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w naszym mieście jest to cykliczne.
- Duże przekroczenie wartości dotyczy zwłaszcza starej części miasta, okolic centrum. Zresztą jak jedziemy widzimy, że miasto położone jest w głębokiej kotlinie. Są tam stare domy, zabudowania opalane węglem. Wszędzie są góry. Nie ma przepływu powietrza i przewietrzania. Podczas złych warunków atmosferycznych zanieczyszczenia się gromadzą i zaczyna zalegać duża warstwa smogu - tłumaczy nam Teresa Zarodkiewicz z działu monitoringu wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Tak z roku na rok
Problem smogu wiszącego nad miastem pojawia się z roku na rok. Nowa Ruda przez lata słynęła z wydobycia węgla kamiennego i przyzwyczajenia mieszkańców pozostały. - Górnicy niechętnie przechodzą na ogrzewanie gazowe - ocenia Teresa Zarodkiewicz. - Polska jest jedynym krajem, w którym dopuszczone jest używanie poniemieckich pieców, tzw. kopciuchów, w których palić można wszystkim. Gdy temperatury za oknem zaczynają spadać, to zaczynamy myśleć o przepalaniu, aby w domu zmieniła się temperatura. Węgla jeszcze szkoda, więc palimy czym się da, a co przyjmie piec - dodaje. - W powietrzu czuć zapach palonej gumy, plastiku, a smród jest taki, że nie można wyjść. Teraz w tych nowych piecach śmieci już palić nie da rady - przypomina Zarodkiewicz. Wykroczenia, o których mówi Teresa Zarodkiewicz są jednak bardzo trudne do udowodnienia. Aby wszystkie je udowodnić, należałoby przeprowadzać specjalistyczne analizy. Te z kolei są bardzo drogie i koło się zamyka.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (9): Produkujemy co wdychamy

Obrazek użytkownika Darwin
 • Darwin
 • 29-11-2018

Durni mieszkańcy sami się zabijają trując. Mało ludzi umiera albo ciężko choruje? Podobno noworudzianie mają otrzymać specjalną nagrodę Darwina dla najbardziej zanieczyszczonego miasteczka w Europie.
Obrazek użytkownika jan
 • jan
 • 30-11-2018

Tekst o kopciuchach to z TV Wystarczy się przejść po Piastów ,większość smrodu pochodzi z palenisk w domach wielorodzinnych.Natężenie smrodu zależy od dochodu społeczeństwa.Jak się nie ma czym ogrzać dziecka to butelka plastikowa dobra.
Obrazek użytkownika Do Jana
 • Do Jana
 • 30-11-2018

Zawsze będziemy się tłumaczyć biedą. To wymówka bo po co gazem palić jak można starymi panelami albo boazeria.
Obrazek użytkownika Do Jana
 • Do Jana
 • 30-11-2018

Zawsze będziemy się tłumaczyć biedą. To wymówka bo po co gazem palić jak można starymi panelami albo boazeria.
Obrazek użytkownika Do Jana
 • Do Jana
 • 30-11-2018

Co z tego że ogrzejesz dziecko jak zachoruje Ci na np. raka.
Obrazek użytkownika Stachu?nie
 • Stachu?nie
 • 01-12-2018

Najbardziej irytujący są ludzie którzy mieszkają tu, narzekają na jakość powietrza, a jednocześnie gdy nastaje wieczór idą do swej piwnicy i niczym Mengele eksperymentują co z czym połączyć by się jak najlepiej jarało. Takie zobrazowanie : Mengele: ej Smog co ty na to żeby dodać teraz 2kg pociętych mebli, 500 g opon, jednego starego przetartego klapka i dwie butelki po coli ? Smog: Nein nein ... lepiej dodać butelki po płynie do naczyń, a buta zastąp gumofilcem efekt będzie o wiele lepszy ... poza tym gdy zwiększysz zanieczyszczenie z 1100 % do 1300% nikt nie zwróci na to uwagi, zaś ludzie zejdą dwa razy szybciej z tego świata. Mengele: Jawol Smog masz rację zgodnie z rozkazem... w razie gdyby ktoś pytał powiem, że mnie też denerwuje te powietrze.
Obrazek użytkownika Irena C.
 • Irena C.
 • 02-12-2018

Karać smierdzieli!!! Panie Burmistrzu, pan naprawdę nie czuje koło domu jak śmierdzi?
Obrazek użytkownika Eryk
 • Eryk
 • 03-12-2018

Na ulicy Lipowej doprowadzono gaz. Ilu mieszkańców zmieniło ogrzewanie na gazowe? Czy tej zimy sklep Rondo będzie ogrzewany gazem? Mieszkańcom Lipowej naprawdę nie przeszkadza ten smród czy węch stracili?
Obrazek użytkownika czort
 • czort
 • 05-12-2018

dobrze że mieszkam w slupcu, jest znacznie lepiej, ostatnio bylem w NR tragedia nie ma czym oddychać smród że głowa boli

foto: użyczone

Ręce opadają. Na cmentarzu w Ścinawce Dol. znów jest bałagan - alarmują mieszkańcy.

foto: pixabay.com

Zabił kolegę i poszedł siedzieć. Dziś jest na wolności. Wrócił do rodzinnej wsi, a jej mieszkańcy zastanawiają się jak będzie dalej?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×