REKLAMA

Reżim zarżnie turystykę?

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie już przyjmuje turystów, ale pojawia się pytanie, czy rząd przemyślał to, w jaki sposób takie miejsca mają funkcjonować w świetle obowiązujących reżimów sanitarnych? O tym rozmawiamy z Barbarą Korbas, właścicielką noworudzkiego muzeum.

Powoli wracamy do normalnego życia. Jest zgoda na ponowne otwarcie m.in. bibliotek i muzeów. Czy Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie też wraca do normalności?

Niby pozwolenie jest. Ale to jest niby. Natomiast jeżeli będzie trwał ten reżim to nie będzie wielu turystów, którzy będą zwiedzać, bo nie będzie warunków ku temu stworzonych, żeby w miarę fajnie zwiedzać. Odległości dwumetrowe rozkładają nas na łopatki, bo nie da się utrzymać dwóch metrów między jednym turystą, a drugim i zwiedzić w ten sposób kopalnię.

Pomijając konieczność utrzymania odległości, czy w takim miejscu jak kopalnia może być bezpiecznie?

Nie wiem. Nigdy w takiej sytuacji nie byliśmy. Nie wiem jak to będzie. Wszystko zależy od turysty, czy będzie szedł w tej maseczce, czy nie. My się przygotujemy tak jak trzeba. Środki odkażające będą. Przyłbice dla przewodników również. Jak odwiedzi nas rodzina, to nie będzie musiała zachowywać odległości 2 metrów. Natomiast jak przyjdą trzy osoby, które się nie znają, to zachowanie wymaganej odległości w zasadzie już dyskwalifikuje oprowadzanie po kopalni. Jeszcze 2 metry przewodnika to mamy już 8 metrów, a chodniki są różne. Raz mają 10, a raz 8 metrów długości.

Was odwiedzają nie tylko indywidualni turyści, ale też zorganizowane grupy?

Szkoły są zamknięte do 24 maja, więc w tym czasie nie spodziewamy się żadnych grup. Szczerze powiem, nie zastanawiałam się nad tym. Wszystkie grupy, które miały rezerwacje w kwietniu i maju zostały wycofane.

Liczycie już straty poniesione przez zamknięcie kopalni?

Sam weekend majowy, to są ogromne straty. One są nieodwracalne. Tego mi nikt nie da. Jako pracodawca nie otrzymałam jeszcze ani złotówki na konto z jakiejkolwiek tarczy – pierwszej, czy drugiej, a już nie wspomnę o trzeciej, którą próbowałam jakoś wypełnić i okazuje się, że już na dzień dobry poprzeczka jest podniesiona...

A pracownicy - czy były zwolnienia?

Pracowników nie zwalniam. Wszyscy pracują. Pensje również nie zmieniły się. Do połowy maja może jeszcze sobie poradzimy. Natomiast koszty są potworne. Maj to najlepszy miesiąc kiedy się zarabia, pod każdym względem - liczby turystów, jakości turystów, czyli mam na myśli tu wycieczki szkolne oraz dzieci, które kupują pamiątki. I wówczas jest największy obrót.

Pani jako właścicielka takiej atrakcji turystycznej jaką jest kopalnia nie czuje się pominięta, oszukana?

Jak się nie da, to nie należy prowadzić działalności - tak to odbieram, że to takie jest rozporządzenie z góry. Nawet jeżeli będę się starać jak będę mogła, to nie jestem w stanie dopilnować, czy te 2 metry będą zachowane na trasie, czy nie. Wiem, że turyści są kochani, ale czasem zdarza się ktoś taki „życzliwy, który pomierzy, udowodni, zrobi zdjęcie i powie, że zasady nie są przestrzegane. I ja mam już kłopot...

Boicie się takich sytuacji?

Tego też się obawiamy. Mogliśmy otworzyć się od 4 maja. Nie zrobiliśmy tego, bo chcemy się dobrze przygotować, żeby nie było takich sytuacji.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Reżim zarżnie turystykę?

Fot. Lasy Państwowe

Jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu? Te informacje będzie mógł uzyskać każdy nas dzięki akcji "Świadomie do LASU"

Fot. Gmina Nowa Ruda

Dziś (piątek, 3 lipca) w Bystrzycy Kłodzkiej, Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska odebrała z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego Grzegorza Macko, posła na Sejm RP Marcina Gwóździa i dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Izabeli Woronowicz promesę w wysokości 30 tys. zł na budowę placu zabaw w Ludwikowicach Kłodzkich. Dotacja została przyznana w ramach konkursu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”. Przeznaczona jest na powstały wiosną plac zabaw w Ludwikowicach Kłodzkich, na terenie przynależnym do Publicznego Przedszkola.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×